Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cesta hornických památek Krušných hor do UNESCO se odsouvá o další rok

  17:22aktualizováno  17:22
Na leden 2018 odsouvají odborníci sasko-českou nominaci hornických památek Krušných hor na seznam UNESCO. Do té doby ji chtějí vypilovat k dokonalosti.

Otevření štoly Johannes na Božím Daru. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Další důležité jednání za sebou mají lidé, kteří vedou hornické památky z Krušných hor na seznam světového kulturního dědictví. Dohodli se, že s nominací ještě jeden rok počkají. Podle autora nominační dokumentace Michala Urbana byly ve hře dva termíny: leden 2017 a leden 2018.

Fotogalerie

„Diskutovali jsme o tom, jestli je reálné termín 2017 zvládnout. Řídicí skupina dospěla k tomu, že v zájmu kvalitního dopracování nominace bude lepší ještě rok vydržet a předložit takovou, která by měla velkou šanci na zápis na seznam světového dědictví,“ zdůvodnil Urban.

Stáhnout žádost o zápis Hornické kulturní krajiny Krušnohoří na prestižní světový seznam se rozhodli letos v dubnu zástupci saského ministerstva vnitra a českého ministerstva kultury. Odborníci z organizace ICOMOS, což je poradní orgán pro UNESCO, sice řekli, že zdejší hornické památky mají velký potenciál, doporučili ale žádost upravit.

„Během tohoto roku jsme absolvovali řadu jednání se zástupci organizace ICOMOS. Dostali jsme od nich podrobný report, který už i komentoval naše nové zdůvodnění výjimečnosti Krušných hor. Obsahuje v tomto směru pozitivní závěry,“ řekl Michal Urban.

Nominace poputuje v lednu 2018 do Paříže

Doporučení nyní odborníci zpracují a během příštího roku bude nominace připravená tak, aby mohla v lednu 2018 putovat do centrály v Paříži. V uvedeném roce přitom měly hornické památky podle původních představ do UNESCO vstoupit.

Jednu z nich mají na svém území například Abertamy, které před dvěma lety prostřednictvím evropských dotací zpřístupnily středověky důl Mauritius na Hřebečné.

Hornické památky, které by mohly být v UNESCO

Karlovarský kraj nominoval:
památkovou zónu v Jáchymově včetně Královské mincovny, důl Mauritius na Hřebečné u Abertam, Zlatý kopec u Božího Daru se štolou Johannes, památkovou zónu Horní Blatná a Vlčí jámy, Věž smrti ve Vykmanově.

Ústecký kraj nominoval:
Měděnec a k němu náležící vrch Mědník, štolu Marie Pomocné, štolu Země zaslíbená, Krupku a k ní náležící historické centrum, štolu Starý Martin, kaple sv. Wolfganga na Cínovci, starou hornickou stezku z Dolní do Horní Krupky a Rýžoviště

Pamětihodnosti v Sasku:
Do projektu je v Sasku zapojeno celkem čtyřiačtyřicet míst se zhruba pěti stovkami historických objektů. Jde o hornické oblasti Altenberg, Freiberg, Marienberg, Annaberg, Schneeberg, Schwarzenberg a oblasti uranové a uhelné těžby.

„Vím, že posunutí nominace bylo doporučením všech, i německé strany. Samozřejmě by se mi líbilo, pokud by k tomu došlo dřív. Jestli to ale bude ku prospěchu věci, tak odklad schvaluji,“ pronesl starosta Abertam Zdeněk Lakatoš.

Podle něj by si ještě před pěti lety jen těžko někdo představil, že bude mít Mauritius našlápnuto do UNESCO. „Do nominace je zapojených i spousta měst v Německu, a co jsem si všiml, tak odložení vnímají kladně,“ doplnil starosta Lakatoš.

Několik hornických památek, které by se mohly ocitnout na seznamu UNESCO, se nachází i v Jáchymově. Starostu Bronislava Grulicha posečkání mrzí.

„Když se vše vrátilo poprvé zpět, byla řeč o tom, že potíže jsou spíše na saské straně, z české je to v pořádku. Těžko hodnotit, ale samozřejmě bych byl rád, pokud by všechno dobře dopadlo,“ uvedl Grulich.

Původně se mělo o vstupu hornických památek rozhodnout již letos. Odborníci, kteří se na nominaci podílejí, chtěli stažením zabránit případnému zápornému verdiktu. Ten by šanci na zápis výrazně snížil.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Najdete na iDNES.cz