Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče si zalyžují bez závazků. Na Plešivci jim pohlídají desítky dětí

  8:52aktualizováno  8:52
Nová část lyžařského areálu roste na krušnohorském Plešivci u Abertam. Radost udělá zejména začátečníkům, dětem a jejich rodičům i těm, kteří mají rádi večerní lyžování. Hit sezony chystá také sousední Klínovec, drobné úpravy Bublava.

Mapa nového dětského centra ve skiareálu na krušnohorském Plešivci. | foto: Skiareál Plešivec

Sjezdovka do Pstruží a dětský park budou novými lákadly nadcházející sezony na Plešivci. Vedení střediska už buduje u parku nové zázemí, kde návštěvníky čeká bar, občerstvení, servis, půjčovna i úschovna lyží. Celé horní patro budovy bude sloužit dětem na hraní i k odpočinku.

„Chystáme tady lyžařskou školu. V té mohou rodiče své děti nechat a jít si třeba na půl dne zalyžovat. Pohlídáme zhruba dvě stě dětí,“ řekl manažer skiareálu Petr Voráček.

Zázemí vyrostlo u cesty z Abertam k vrcholu Plešivce, které je jedním z příjezdových bodů pro návštěvníky z Božího Daru, Jáchymova, ale i Německa. Součástí úprav je i velké parkoviště, před nímž se nachází samotný park. Děti a dospělí začátečníci v něm najdou čtyři pojízdné pásy. Dva mají délku 30 metrů, další 40 metrů a ten nejdelší měří 83 metrů.

Kromě nich se děti na lyžích nebo na bobech svezou i na kolotoči a pohrají si s atrakcemi, kterými budou například umělá zvířátka. „Jsem přesvědčený, že takto velký dětský lyžařský park v České republice ještě není,“ podotkl manažer.

Vedení skiareálu už se chystá na školní lyžařské kurzy, které mají podle Petra Voráčka o Plešivec velký zájem.

„Oslovují nás hodně. Je to tím, že u nás máme jen sedačkové lanovky, které jsou pro začátečníky lepší než vleky. Na těch mají zpočátku problémy. Naposledy se mi kvůli výcviku ozval pán ze školy z Plzně, který byl při své únorové návštěvě úplně nadšený, že to tu máme jako v Alpách,“ řekl manažer.

Na krušnohorském Plešivci budují novou sjezdovku do Pstruží.

Na krušnohorském Plešivci budují novou sjezdovku do Pstruží.

Na opačné straně Plešivce se vedení střediska pustilo do v pořadí druhé sjezdovky, která směřuje do Pstruží. Těžké stroje už na ní dokončují zemní práce.

„Sjezdovka bude tou nejdelší, kterou tu máme. Měří 1,8 kilometru a kromě zasněžovacího systému u ní budeme stavět i osvětlení. Bude tak široko daleko jedinou takto dlouhou sjezdovkou obsluhovanou lanovou dráhou, kde bude večerní lyžování,“ uvedl Petr Voráček.

Se svými kolegy zatím plánuje, že se bude konat třikrát v týdnu. V příštím roce by směrem do Pstruží mohla vyrůst ještě třetí dráha, a to Kaffská, na tu ale zatím existuje pouze projekt.

Provoz chtějí spustit v polovině prosince

Stavba lyžařského areálu na Plešivci měla tři fáze. První dvě etapy na sebe navazovaly a stály kolem 450 milionů korun, na první získalo středisko 200 milionovou dotaci z programu ROP Severozápad. Třetí fáze, do níž se provozovatelé pustili letos, vyjde na 31 milionů korun, z čehož 60 procent zaplatí Evropská unie.

Plešivec se návštěvníkům sice otevřel už v loňské sezoně, ta však kvůli mírné zimě netrvala příliš dlouho. Pokud letos počasí dovolí, vedení skiareálu by provoz chtělo spustit v polovině prosince.

Začátkem ledna plánuje slavnost k oficiálnímu spuštění, kterou začátkem letošního roku rovněž zhatilo počasí. Ceny na Plešivci zůstanou stejné jako minulou zimu. Za celodenní permanentku zaplatí dospělí 590 korun, děti 390 korun.

Napilno mají i na Klínovci

Rušno je také v největším krušnohorském areálu na Klínovci. Vedení střediska tam dokončuje téměř tříkilometrovou Jáchymovskou sjezdovku, jejíž šíře dosahuje od padesáti do sta metrů.

U její spodní stanice navíc roste zázemí a parkoviště pro více než pět stovek aut, z nějž budou mít radost hlavně řidiči jedoucí od Karlových Varů. Zaparkují díky němu přímo v Jáchymově a ušetří si zhruba 10 kilometrů mnohdy špatně sjízdné cesty.

„Současně s Jáchymovskou otevřeme u spodní části sjezdovky i nový dětský park, kde budou dva posuvné pásy o délce sto deset metrů. Fungovat tam bude také lyžařská školička,“ popsal manažer areálu Adam Svačina.

Lyžařské středisko na Bublavě zase letos rozšířilo zasněžování, což se po minulé zimě ukázalo jako nejvhodnější investice. Pod nádražím v Perninku zase chystají provozovatelé cestu pro snowboardisty, kde se vyřádí díky terénním nerovnostem.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz