Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vondruška pokřtil Jáchymovské démony, detektivku ze středověkého města

  12:03aktualizováno  12:03
Do posledního místa zaplnili příznivci spisovatele historických románů Vlastimila Vondrušky zastřešenou Dvoranu ostrovského zámku. Za přítomnosti řady významných hostů z Česka a Německa a pod dohledem představitelů krále Ludvíka Jagellonského a Štěpána Šlika v dobových kostýmech se křtila jeho poslední kniha.

Spisovatel Vlastimil Vondruška se svou novou knihou Jáchymovští démoni. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jmenuje se Jáchymovští démoni. Jak napovídá název, děj se odehrává v prostředí středověkého horního města. Unikátní je, že detektivní román vyšel v české i německé mutaci, a to zároveň. Německého překladu se zhostila Silke Kleinová, rodačka z Krušných hor.

Děj zavede čtenáře do Údolí svatého Jáchyma, ve kterém se podařilo najít stříbro. Mladý rytíř Jiří Adam z Dobronína se stane písařem Královské komory a jeho úkolem je dohlížet na pořádek. Krátce po jeho příjezdu někdo zavraždí šenkýře Margolda.

„Podle očitých svědků sehráli v této události roli dva démoni. Podobná vražda se odehrála před dvěma dny, kdy zemřel řeznický mistr. Aby toho nebylo málo, brzy dojde k další násilné události. Po stopách vražd se vydává renesanční detektiv Jiří Adam z Dobronína,“ popisuje v krátkosti příběh Vlastimil Vondruška.

Autor je nositel řady významných ocenění, jeden z nejčtenějších autorů a popularizátor české historie, který má na svém kontě už přes milion prodaných výtisků.

Děj autor zasadil do třetího roku po založení Jáchymova

Děj jeho nové historické detektivky z řady Letopisy královské komory se však tentokrát neodehrává v druhé třetině 16. století, tak jako v ostatních knihách z řady, ale o třicet let dříve, v roce 1519. Tedy tři roky po založení Jáchymova.

„Chtěl jsem, aby kniha co nejvíce korespondovala s letošním pětistým výročím založení tohoto horního města,“ vysvětlil Vlastimil Vondruška.

Děj zachycuje Jiřího Adama z Dobronína krátce poté, co skončí univerzitní studia a nastoupí do úřadu jako mladší písař. Cesta na sever byla prvním úkolem, který od královského podkomořího dostal.

„V Krušných horách se našly hromady stříbra. Přicházely sem stovky horníků jak z Kutné Hory, tak ze Saska. Osada zvaná Údolí svatého Jáchyma byla záhy větší než většina královských měst v zemi. Majitelé panství, říšská hrabata z rodu Šliků, požádali panovníka, aby jejich osadu povýšil na královské horní město. Proto poslal královský podkomoří rytíře Jiřího Adama z Dobronína, aby prošetřil skutečný stav věcí,“ popisuje autor hned v první kapitole.

A vysvětluje, že tehdejší hornické enklávy žily svým způsobem života, řídily se jinými právy. Byl to svět velice sebevědomých lidí, kteří se odlišovali od všech ostatních.

Vydělávali spoustu peněz, takže se do horních měst stahovali všichni, kteří se na jejich bohatství chtěli přiživit. Nevěstky, kejklíři, šenkýři, potulní kazatelé, falešní hráči a další existence. Bujela tam široká škála podsvětí, žilo se tam na „plný plyn“. A také se vraždilo.

„Na podlaze byly stopy. Vrah zřejmě šlápl do kaluže krve, jak místností procházel, a nakonec vyběhl ven. Ty stopy byly veliké jako koláče. Ten, kdo je tu zanechal, měl na každé noze sedm prstů dlouhých jako dráp,“ popisuje Vondruška situaci na místě vraždy hostinského Margolda.

Skutečně tehdy ožili v Jáchymově démoni? To autor prozradí na některé z posledních stran své nové knihy.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz