Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice konečně dostanou nová lůžka. Dodavatel se vybíral tři roky

  10:37aktualizováno  10:37
U konce je tříletá sága s názvem soutěž na dodavatele 684 lůžek pro krajskou nemocnici. Pacienti v Karlových Varech, Sokolově a Chebu se většího pohodlí dočkají během září a října. Lůžka, noční stolky a matrace za 26,4 milionu korun dodají krajské nemocnici firmy Proma Reha a Linet.

Pacienti v Karlových Varech, Sokolově a Chebu se většího pohodlí na nových postelích dočkají během září a října. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Výběrové řízení na dodavatele postelí ovšem provázely dlouhé tahanice a několik přešlapů.

K podepsání smluv na nákup moderních lůžek dostal šéf nemocnice Luděk Nečesaný souhlas i od dotačního úřadu ROP Severozápad. Ten spolu s ministerstvem financí prověřil výsledek sporného výběrového řízení.

"Dopadlo to dobře, vyhodnocení je v pořádku. Postele už jsou objednány a firmy je dodají tak, abychom přednostně stihli otevřít opravený pavilon B v chebské nemocnici a pavilon akutní medicíny v Karlových Varech," řekl Luděk Nečesaný.

Chebský pavilon se po rekonstrukci otevírá 6. září a slavnostnímu otevření hrozila ostuda. Kdyby se totiž celá soutěž a dodávka ještě více zpozdily, zůstaly by zmodernizované pokoje prázdné. Opotřebovaná lůžka nemocnice zlikvidovala a počítala s tím, že po opravě otevře v původním rozsahu už s novým nábytkem.

"Obě dvě dodavatelské firmy si pro nás nechaly volnou kapacitu ve výrobě. Vyjádřily se pozitivně v tom smyslu, že Karlovarskou krajskou nemocnici upřednostní. Jsme pro ně prioritní referenční zakázkou," vysvětlil Nečesaný.

Evidentně se ulevilo i hejtmanovi Josefu Novotnému. "Do konce října budou lůžka, která jsou konečně na světě, i v pavilonu akutní medicíny. Beton nezůstane prázdný," uvedl. Betonem myslel právě dokončovaný pavilon ve Varech.

Dál se pochlubil tím, že se nemocnici podařilo pro pavilon nabrat 14 nových mladých lékařů - absolventů. "A to není málo."

Dodavatele vybírali tři roky

Nová lůžka pro nemocnice

mechanická - 214
elektrická - 364
intenzivní (ARO, JIP) - 63
ostatní (porodní, dětská) - 43
Karlovy Vary - 287
Sokolov - 211
Cheb - 186

Výsledek soutěže
mechanická lůžka: firma Proma Reha (6 mil. Kč)
elektrická lůžka:  firma Linet (12 mil. Kč)
intenzivní lůžka: firma Linet (7 mil. Kč)
ostatní lůžka: firma Proma Reha (1,4 mil. Kč)

Tři zakázky vyhrály firmy s nejnižší nabídkovou cenou. Jen u intenzivních lůžek hodnotící komise zvolila Linet, přestože levnější byla Proma Reha.

Výběrové řízení na 684 lůžek, nočních stolků a matrací pro všechny tři okresní nemocnice se vleklo neuvěřitelné tři roky. Nejdříve kvůli chybě nemocniční úřednice, která omylem přestřihla obálku s nabídkou od jedné z firem. Kvůli tomu se soutěž musela opakovat.

Další zdržení nastalo kvůli námitkám soutěžících. Zakázku provázelo podezření, že se ji někdo pokusil zmanipulovat. Krajská nemocnice nastavila tendr tak, že nabízená cena měla při hodnocení váhu jen 45 procent. Hlavní roli hrála subjektivní kritéria - servisní záruky na osm let, technické, uživatelské i estetické parametry.

Do zadání například někdo propašoval podmínku, že noční stolky musí mít kolečka o průměru 7,5 centimetru. Jenže stolky jedné z firem měly průměr 6,5 centimetru. A druhá to jako svůj trumf před pár týdny vytáhla a přišla s námitkou.

Nastalo zděšení, došlo k dalšímu zdržení. Řešení přinesl až právní posudek, že dodavatele s malým kolečkem není nutné vyloučit ze soutěže.

"Stanovit průměr kolečka u stolku byl naprostý nesmysl. Zdědil jsem obrovský paskvil," zlobil se ředitel krajské nemocnice.

O zakázku se podělí dvojice firem Proma Reha a Linet. To byli také jediní zájemci, kteří se dravě přetahovali. Celková cena 26,4 milionu korun je asi jediným pozitivem sáhodlouhého výběru. Během soutěže firmy podávaly nabídky celkem třikrát a dostaly se nakonec o 13 milionů níž než na začátku.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Najdete na iDNES.cz