Vizualizace rozhledny, která má do roka vyrůst u Oloví.

Vizualizace rozhledny, která má do roka vyrůst u Oloví. | foto: Repro: archiv

Na místě rozhledny u Oloví, zničené během války, vyroste do roka nová

  • 1
U Oloví na Sokolovsku by měla přibližně do roka vyrůst nová rozhledna Cibulka. Stát bude na místě bývalé rozhledny, která byla zničena za 2. světové války. Lidem nabídne pohled až k Bochovu, Zelené Hoře na Chebsku nebo německému Klingenthalu.

"Jméno dostane podle tvaru horní zastřešené části ve tvaru cibule," informoval Patrik Oravec, který se na projektu nové atrakce podílí.

Rozhledna

Původní rozhlednu nechal postavit majitel přádelny ve Svatavě na Boučském vrchu. Teprve později ji rozebrali a přestěhovali na Šibeniční vrch. Zřejmě jedna z posledních fotografií vyhlídky pochází z roku 1938. Američané tady na konci války údajně zkoušeli svá děla, když rozhlednu ostřelovali.

Nová vyhlídka bude mít dvě rozhledové plošiny (ve výšce 4 a 22 metrů) a střechu z břidlice. Pro návštěvníky z bližšího i vzdálenějšího okolí by měla být Cibulka atraktivní. Stejně jako rozhledna - přístupná telekomunikační věž - na vrchu Krudum ve Slavkovském lese, kterou otevřelo město Loket v roce 2008.

K položením jejích základů se schyluje na Šibeničním vrchu u Oloví na Sokolovsku. Jen pár minut chůze od olovského sídliště.

Půjde o šestadvacet metrů vysokou rozhlednu, kterou sestrojí z oceli a dřeva. Stát bude na "satanské" kótě 666 metrů.

A to přesně na místě, kde ještě za druhé světové války dřevěná a mnohem nižší rozhledna stávala. Na její základy narazil před lety při kopání právě Patrik Oravec se svým otcem.

Teď pro město Oloví spolu s kolegy vyřizuje potřebná povolení, radnice zase shání peníze na stavbu. Už požádala Karlovarský kraj a našla v Německu dva partnery, díky kterým může získat prostředky z přeshraničních fondů Evropské unie.

Rozhledna z dílny architektky Marcely Plaché bude podle Patrika Oravce stát přibližně šest až sedm milionů korun. Starosta Miroslav Filandr si dokonce myslí, že spíš méně.

"Práce bychom chtěli zahájit v září. Od vyhlídky, která tu byla kdysi dominantou, si slibuji návrat ke kořenům. Stane se součástí naučné stezky vedoucí kolem Goethovy vyhlídky a štoly Petra a Pavla," řekl Filandr.

"Letos chceme udělat cestu, aby se nahoru mohla dostat technika. Smontovat konstrukci nepotrvá příští rok na jaře déle než měsíc," doplnil Oravec.