Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidí s nemocnou duší přibývá. V Ostrově pro ně postaví nové centrum

  12:00aktualizováno  12:00
Nové psychiatrické a rehabilitační centrum postaví soukromá Nemocnice Ostrov. Na akci za 158 milionů korun, která začne v nejbližších týdnech a hotova bude v listopadu příštího roku, získala významnou evropskou dotaci ve výši 134 milionů korun.

Vstupní brána do ostrovské nemocnice. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Psychicky nemocných pacientů v regionu přibývá, ročně jich v Ostrově ošetří a léčí zhruba tisíc. Tohle jediné lůžkové oddělení v kraji už je ale zastaralé, stísněné a neodpovídá požadavkům na péči v 21. století. Investice do nového centra, které vznikne přestavbou bývalého skladu léčiv, všechny nedostatky odstraní.

Počítá se s více pokoji, v nichž klienti budou mít díky menšímu počtu lůžek soukromí a komfort. Už by vedle sebe neměli ležet například ti s neurózou a lidé léčení kvůli různým závislostem.

"Každý pokoj bude zaměřen na určitou diagnózu a určitý druh terapie. Přejdeme na nový model adekvátněji poskytované léčby," slibuje si Václav Ferus, primář psychiatrického oddělení v Ostrově.

Plánuje, že se rozšíří spektrum léčených diagnóz. Více se personál může věnovat pacientům s psychosomatickými potížemi a neurózami. Větší prostor dostane i terapie zaměřená na staré lidi.

"Kraj má nyní nasmlouvaná lůžka pro gerontopsychiatrii v Dobřanech. Mohli bychom ji pak poskytovat my. I díky bezbariérovému pokoji s velkou koupelnou pro imobilní klienty," navrhuje Ferus.

Jeden z pokojů bude vyčleněn pro nemocné, co potřebují zvýšenou péči. V další zvláštní místnosti si poleží akutně neklidný člověk.

Na návrhu se podílel i personál

Oddělení získá také odpočinkovou místnost, tělocvičnu, keramickou a terapeutickou dílnu. Mají tu pacienta resocializovat a vrátit do stavu, kdy je schopen pracovat.

Na návrzích, jak bude padesátilůžkové oddělení vypadat, se podílel přímo personál. Inspirovat se nechal klinikou v Hradci Králové.

Deset procent klientů, kteří nezvládají pobyt ve špitálu, odjíždí do léčebny v Dobřanech. Tam mohou pobýt i delší dobu než jen dva až šest týdnů, což je průměrná doba strávená na oddělení v Ostrově.

Druhá část nového ostrovského centra poslouží lůžkovému rehabilitačnímu oddělení.

"Ambulantní výkony a péče se začnou odehrávat už v optimálních podmínkách. Bude tam i vodoléčba a bazén. Hlavní přínos ale vidím v přiblížení péče v oborech psychiatrie a rehabilitace," řekl mluvčí Nemocnice Ostrov Joža Lokajíček.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Další z rubriky

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz