Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovy Vary začínají hledat místa pro nové rybníky, hrozí sucha

  8:57aktualizováno  8:57
Karlovy Vary chtějí mít pod kontrolou všechnu vodu na městském území. Připravují se na vznik nových rybníků či dalších vodních ploch v krajině. Reagují tak na hrozbu sucha.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

„Vládní prioritou je boj proti suchu a jednou z hlavních oblastí pak zadržování vody v krajině. Vláda bude na tato opatření dodávat prostředky z národních zdrojů, proto by mohlo být naším jasným cílem, abychom je využili,“ uvedl primátor Petr Kulhánek.

Neznamená to ale, že by na území krajského města rostly nové přehrady. Podle primátora by se mělo jednat zejména o rybníky a podobně. Sám už pátral po programech, které jejich tvorbu podporují. Zjistil, že jich je dokonce několik.

„Záleží na charakteru vodní plochy a technologie, pomocí které by vznikla. Odbor majetku nám dnes vytipovává, kde by mohly být vodní plochy, v jakém rozsahu a co by to pro nás znamenalo. Podle toho pak můžeme výsledek napasovat na jeden z programů, které jsou vypsané,“ uvedl Kulhánek.

Ministerstvo životního prostředí slíbilo začátkem prázdnin na boj se suchem 300 milionů korun. Zájemci o ně mohou žádat do konce příštího června. Podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana by si ale měli pospíšit, protože příjem žádostí skončí ve chvíli, kdy bude balík vyčerpaný.

Úředníci prověří i současné vodní plochy

Úředníky radnice kromě míst pro nové vodní plochy zajímají i ty současné. Zejména ty, které nějak souvisejí s důlní činností. Vedení radnice se totiž obává, že by zapomenutá díla mohla ohrozit například i inženýrské sítě nebo silnice.

„Budeme se zabývat tím, zda tyto vodní plochy nutně potřebujeme. V případě, že nikoli, se jich zbavíme. Ty, o které bude možné pečovat, případně převedeme našim městským organizacím,“ popsal primátorův náměstek pro majetek Michal Riško.

Podotkl přitom, že v minulosti jim už radnice svěřila do správy některé rybníky v lázeňských lesích nebo parcích.

Karlovarské radní k mapování vodních ploch přivedla nehoda, která se stala začátkem srpna v městské části Rosnice. V důlní propadlině se ucpala 80centimetrová trubka, kterou prorostl kořenový systém vrby. Poté, co se do něj zamotal nepořádek, hladina začala stoupat a voda částečně vyplavila jednu z rosnických prodejen.

Podle Michala Riška hrozilo, že poškodí plynové i vodovodní potrubí včetně silnice. „Nechci, aby se taková událost ještě někdy opakovala,“ řekl náměstek.

Podle mluvčího radnice Jana Kopála úředníci magistrátu s aktualizací údajů o vodních plochách v majetku města teprve začínají.

„V evidenci jich máme zhruba padesát, pro každou z nich zpracujeme po šetření přímo v terénu pasport, tedy detailnější popis. Je to práce na delší dobu,“ řekl.

O některých mají úředníci informací poměrně dost - například o Rolavě. Ovšem v evidenci Karlových Varů jsou ještě i lesní jezírka, pinky nebo drobné rybníčky v polích.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz