Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové zastupitelstvo: politici, lékaři, učitelé, ale i hasič a údržbář

  10:01aktualizováno  10:01
Mezi zvolenými zastupiteli Karlovarského kraje převládají lidé, kteří už mají s praktickou politikou zkušenosti. Většinou jako městští zastupitelé. Uspěli starostové, jejich zástupci, ale i lékaři, učitelé, údržbář, nebo profesionální hasič.

Prázdný jednací sál zastupitelstva Karlovarského kraje. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jen málokdo z nového zastupitelstva může říci, že s politikou nemá zkušenosti. Většinu křesel získali starostové či místostarostové. Lidé volili také lékaře. Mezi zastupiteli jsou čtyři. Dělník zasedne v zastupitelstvu jeden - údržbář Jan Tancibudek z Hroznětína. Kandidoval na 12. místě kandidátky KSČM.

Polovina komunálních politiků je po víkendových volbách v krajském zastupitelstvu nováčkem. Vůbec to ale neznamená, že jsou nezkušení. Už při letmém "prokádrování" je vidět, že většinu nového zastupitelstva tvoří lidé, kteří si politikou nějakým způsobem vydělávali nebo vydělávají.

Většinou totiž zvolení kandidáti povýšili na krajskou úroveň z obecních zastupitelstev, kde zastávali nebo zastávají vysoké funkce. Například Petr Kulhánek je karlovarský primátor a Jiří Klsák mu dělá náměstka. Oba byli na kandidátce TOP 09 a Starostové pro Karlovarský kraj.

Jako náměstek před lety pracoval na magistrátu i sociální demokrat Edmund Janisch. "Těším se na občanského demokrata Jiřího Brdlíka. Známe se ze zastupitelstva. Navíc je to můj osobní lékař a není, stejně jako já, zaslepený ideologií," uvedl Janisch. Dodal, že si velmi váží místostarosty Sokolova Karla Jakobce, i když je z ODS.

Primátor před volbami kritizoval kampaň ČSSD

Edmund Janisch se svěřil, že v zastupitelstvu právě "nemusí" primátora Petra Kulhánka. Ten kritizoval před volbami způsob, jakým vedla ČSSD svoji kampaň. Edmund Janisch byl členem redakční rady tiskoviny ČSSD - Karlovarského zpravodaje, který otiskl anketu s falešnými respondenty. Ti na magistrátu nenechali nit suchou.

Primátor Kulhánek se nechal slyšet, že sociální demokraté falšují ankety, protože ukradli z webu fotografie lidí. Za obyvatele Karlových Varů tak ČSSD mimo jiné vydávala na fotu americkou profesorku Dianu Hendersonovou z Massachusetts.

V krajském zastupitelstvu získávají kromě lékařů hlasy i lidé, kteří původně začínali jako učitelé nebo učí doposud. Platí to o hejtmanovi Josefu Novotném i jeho náměstkovi Jaroslavu Borkovi, který by rád získal křeslo hejtmana.

Pedagogickou fakultu má i místostarosta Lokte Petr Zahradníček. Povolání pedagoga uvedl v rubrice zaměstnání Jiří Holan z Rotavy. Lékaře ani učitele nelze považovat za nezkušené, protože většinou působí v obecních zastupitelstvech.

Do křesla zastupitele za Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst usedne i profesionální hasič Pavel Paprsek z Krásné, který slouží na stanici v Aši.

Autoři: ,


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Najdete na iDNES.cz