Domácí vězni nesmí po celou dobu trestu pít alkohol, kdykoliv je může doma navštívit probační úředník a dát jim dýchnout. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Novinka v kraji: první odsouzenec si odpykává trest domácího vězení

  • 0
V karlovarském kraji byl uložen první trest domácího vězení. Dostal ho člověk, který neplatil alimenty. Deset měsíců se teď nehne z bytu. Nanejvýš smí do práce a zpět.

"Trest je odsouzenému uložen na deset měsíců. Po tuto dobu musí být doma od 20:00 do 5 hodin ráno. Přes den chodí řádně do zaměstnání. O víkendech, svátcích a ve dnech pracovního klidu musí být celý den doma," vysvětluje Monika Sjekelová z Probační a mediační služby v Karlových Varech, která na "domácího vězně" dohlíží.

Když bude odsouzený člověk, nebo jemu blízká osoba potřebovat například neodkladné lékařské ošetření, vyhledá ho a nechá si na pohotovosti svou přítomnost potvrdit. Bydliště může opustit i v různých krizových a výjimečných případech, třeba při evakuaci domu, vypuknutí požáru.

DOMÁCÍ VĚZNI SE STÁTU PRODRAŽÍ

"To jsou situace, s kterými počítáme, a odsouzený je o nich poučený. Ví, že se může zachovat přirozeně, lidsky. Na druhou stranu všechno musí řádně doložit," uvedla Sjekelová.

Domácí vězení je novinka, kterou zavedla novela trestního řádu od letošního ledna (čtěte zde). S jeho uložením na místo klasického trestu musí odsouzený souhlasit.

I v době domácího vězení bude první karlovarský domácí vězeň dál chodit do zaměstnání, aby mohl hradit své bývalé manželce běžné výživné - i to dlužné, na které si sjednal splátkový kalendář.

Monika Sjekelová se vydala spolu se svým kolegou poprvé zkontrolovat klienta v pondělí kolem 23. hodiny. Odsouzený je povinný vpustit probačního úředníka do svého bytu, zda úředník půjde dál, to je na jeho zvážení. Většinou ale postačí kontrola mezi dveřmi. Domácí vězení může být uloženo v případech, kdy horní hranice trestné sazby nepřekročí pět let. Jedná se například o opakované krádeže, rvačky či některá ublížení na zdraví.