V karlovarské nemocnici začal sloužit nový kardiologický stacionář. Zařízení...

V karlovarské nemocnici začal sloužit nový kardiologický stacionář. Zařízení umožní pacientům odpočinek po některých méně náročných zákrocích a ti nebudou muset podstoupit hospitalizaci na lůžkovém oddělení. | foto: ČTK

Pacienti ve Varech odpočívají po zákroku bez pyžama a jako v obýváku

  • 1
Jeden den bez nemocničního pyžama strávila v karlovarské nemocnici paní Dagmar. Je jedním z pacientů, kteří využívají nově otevřený kardiostacionář. V jeho pohodlných křeslech stráví nemocní po katetrizaci 4 až 6 hodin. Pak odcházejí domů.

Seniorka Dagmar z Karlových Varů přišla v pondělí ráno do stacionáře v prostorách Karlovarské krajské nemocnice (KKN). Po přijetí lékařem a sestrou počkala v komfortním křesle, až jí kardiochirurgové na dvacet metrů vzdáleném sále zavedou cestou vřetenní tepny, tedy z „ruky“, katetry k srdci.

Co je katetrizace

Katetrizace je chirurgický zákrok, při němž lékaři zavádí katetr (cévky, hadičky) do srdečních dutin a cév pacienta

Patří k nejpřesnějším kardiologickým diagnostickým metodám

Po výkonu ji zdravotníci převezli zpět do komfortního stacionáře, vybaveného čtyřmi křesly. Nemusela se přitom převlékat z domácího oblečení.

„Moc se mně ve stacionáři líbí, připadám si tady jako doma. Takové pohodlné ušáky jsem v nemocnici ještě neviděla. Bylo to překvapení,“ řekla paní Dagmar, které vyšetřovali srdce v nemocnici poprvé.

Ležet bez hnutí jako prkno je otrava

Takzvaný výkon z ruky podstupuje v KKN 95 procent pacientů. Zdejší lékaři říkají, že v tomto smyslu předstihli i mnohá pražská pracoviště.

„Po výkonu provedeném z třísla, tedy nikoliv z malého vpichu na zápěstí, musí ležet pacient v klidu s nataženou nohou deset až dvanáct hodin. V případě implantace stentu je to dokonce 15 hodin. To byl moment, který lidi při katetrizaci nejvíce otravoval. Ležet takovou dobu jako prkno na posteli je opravdu otrava nejvyššího kalibru. Vezměte si třeba, že pacient má navíc bolavá záda,“ vysvětlil primář karlovarského kardiocentra Michal Paďour výhody katetrizace z ruky.

Dodal, že bez dlouhého klidu na lůžku sice má díra v tříselní tepně tendenci zatáhnout se, mohl by ale vzniknout život ohrožující hematom. A navíc museli pacienti strávit v nemocnici noc.

Nemocný odpočívá v ušáku a sleduje televizi

A současný stav? Ve stacionáři nemocný odpočívá v polohovatelném křesle a sleduje například televizi. Aktivní pacienti již v této době čtou, brouzdají na volně přístupném internetu nebo si vyřizují firemní záležitosti. A za několik hodin jdou do domácího prostředí.

„Stacionář máme svým způsobem vymazlený. Zásluhu na tom má hlavně vrchní sestra Hana Zajacová. Snažila se vše udělat jako v obýváku,“ upozornili zdravotníci.

V karlovarském kardiocentru podstoupí katetrizaci ročně dvě tisícovky pacientů. Angioplastiku cév loni mělo 714 nemocných, což je dosavadní rekord nemocnice. Lidé s infarktem putují rovnou na koronární jednotku.

„Léčebný výkon, angioplastiku cév, což je implantace stentu, zajišťuje tříčlenný tým intervenčních kardiologů. Další dva mladí lékaři se to učí,“ řekl Michal Paďour.

Primář Paďour podotkl, že výkon z ruky má jednu nevýhodu. Je totiž daleko komplikovanější a technicky náročnější, takže se lékaři musejí víc učit. Jedná se i o takzvaně naučené a zkušené kardiology, kteří jsou jinak odborně zdatní.

KKN bude ve zpříjemňování prostor pro pacienty pokračovat. Po kardiostacionáři, který vznikl nákladem dvou set tisíc korun z bývalého skladu, je na řadě nutriční ambulance.

„Měla by být pro pacienty lidštější, komfortnější a tím i méně nemocničně strohá. Počítáme například s pohovkou,“ uvedl mluvčí KKN Vladislav Podracký.