Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Plešivci se mohutně kácí, postaví tam skiareál se čtyřmi sjezdovkami

  7:38aktualizováno  7:38
Na krušnohorském Plešivci začíná stavba nového skiareálu. Lyžařům nabídne tři nové čtyřsedačkové lanovky a téměř šest kilometrů tratí. První příznivce zimních sportů by možná mohl přivítat už na konci letošního roku. Stavba skiareálu přijde na přibližně 400 milionů korun, polovinu zaplatí Evropská unie.

Rozhledna na vrcholu Plešivce. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Momentálně čekáme na výběr zhotovitele stavby. Mezitím už jsme začali kácet, hotovo máme z 80 procent. Kompletně vykáceno budeme mít do poloviny června," líčí první změny na krušnohorských stráních manažer projektu Petr Voráček. Ten zastupuje pražskou společnost HR Agency, která evropskou dotaci na stavbu střediska loni na podzim získala.

Nový skiareál nabídne lidem jednu klasickou a dvě lanovky s odpoutatelným systémem. Potěší hlavně rodiče s dětmi. Při nástupu a výstupu se sedačka bude pohybovat daleko pomaleji než během jízdy samotné.

Mapa budoucího skiareálu na Plešivci.

Mapa budoucího skiareálu na Plešivci.

O to rychleji však přepraví lyžaře na kopec. Sjezdaři si na Plešivci budou vybírat ze čtyř sjezdovek různé obtížnosti. Vyrostou v trojúhelníku tvořeném rozhlednou na Plešivci, městem Abertamy a obcí Pstruží, do níž jedna z nich povede.

"Kromě už plánovaných tras, které máme připravené v projektu, jsme teď začali uvažovat ještě o dalších dvou modrých sjezdovkách," plánuje Petr Voráček.

Celý areál bude vybavený automatickým zasněžováním. A lidé se z něj nebudou radovat pouze v zimě. "Jednu nebo dvě sjezdovky bychom rádi nechali puštěné i v létě. Sloužit by tak mohly turistům, cyklistům nebo příznivcům nordic walkingu," říká manažer.

Nový lyžařský areál by podle těch nejoptimističtějších odhadů mohl první sjezdaře přivítat na sklonku roku 2012. Těžká technika by na budoucí sjezdovky měla vyjet do prázdnin.

Lidé očekávají, že díky skiareálu vzniknou nová pracovní místa

Kromě toho, že v Krušných horách vyroste další moderní lyžařské středisko, očekávají místní od areálu ještě další věc: nová pracovní místa. Vzniknout by měla v půjčovnách, lyžařské škole a dalších službách pro turisty.

Velkou naději do takových plánů vkládají třeba starostové okolních vesnic. Jedním z nich je i první muž Merklína Josef Níč. Společně s abertamským starostou Zdeňkem Lakatošem před lety založili svazek obcí, který má Krušným horám pomoci s vytvořením pracovních míst.

"V této oblasti zcela zanikla původní výroba. Bez nových pracovních míst by region zemřel. Když jsme přemýšleli, jak původní produkci a tedy i zaměstnanost nahradit, říkali jsme si, že zachránit nás může jedině turistický ruch. Chceme přitáhnout lidi do zdejších kopců," líčí Josef Níč.

Na tom, aby se mohl skiareál postavit, pracovali starostové osm let. Měnili územní plány a vyřizovali stohy úředních papírů. Práce, kterou odvedli, by měla zajistit místa desítkám lidí.

Petr Voráček předpokládá, že jich bude víc než padesát. "Tento počet máme zanesený v projektu a už teď mohu říct, že kapacitu beze zbytku naplníme," těší ho.

Skiareál na Plešivci podle něj nemá smysl srovnávat třeba s Klínovcem nebo Oberwiesenthalem. Střediskům prý nemá konkurovat, nýbrž doplnit mozaiku Krušných hor.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz