Výroba ve společnosti Witte Automotive. Ilustrační snímek

Výroba ve společnosti Witte Automotive. Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Witte marně shání pro ostrovský závod pracovníky. Chybí chytré mozky

  • 11
Průmysloví inženýři, nástrojaři, vedoucí směny a jiné technické profese. To jsou posty, které zatím chybí v novém ostrovském závodě společnosti Witte. I když je slavnostní otevření továrny na autozámky naplánované až na 13. květen, už nyní zní v jednotlivých halách nová technika.

„V současné době běží výroba a část vstřikovny,“ potvrdila Dagmar Jančárková, mluvčí společnosti Witte Nejdek. Než se ale stroje rozjedou naplno, bude ještě třeba najít desítky odborníků.

V Ostrově už pracuje kolem šesti desítek lidí. Pro rozjezd výroby sice firma všechny potřebné zaměstnance má, ještě zbývá obsadit řadu postů. Není ovšem kde brát. Vzhledem k požadavkům zaměstnavatelů a současné nabídce úřadu práce nebude lehké nové lidi najít. V řadách uchazečů o práci totiž mnoho odborníků není.

Witte v tomto ohledu není jedinou společností. Nedostatek odborně vzdělaných potvrdila i Veronika Dankanicsová, mluvčí Úřadu práce Karlovarského kraje. Takřka polovinu všech uchazečů totiž tvoří lidé se základním vzděláním nebo bez vzdělání.

„Dalších třicet procent jsou pak lidé vyučení či se středoškolským vzděláním,“ popsala stav v evidenci uchazečů o práci Dankanicsová.

Nezaměstnaných je dost, ale nevyhovují požadavkům firem

Navíc se struktura nezaměstnaných dost rozchází s tím, jaké jsou požadavky zaměstnavatelů.

„Ti shánějí montážní a manipulační dělníky, pracovníky ostrahy, řidiče či zdravotnický personál. Mezi uchazeči o práci převažují uklízeči, skladníci, pokojské či řidiči malých dodávkových vozidel,“ upřesnila mluvčí úřadu práce.

Společnost Witte v nedávné minulosti řešila i problém s nedostatkem dělnických profesí. To ji vedlo k tomu, aby se poohlédla po možných adeptech i na jiných než regionálních pracovních trzích. Vzhledem k tomu, že sesterská společnost působí v bulharské Ruse, byli do práce na západě Čech povoláni lidé právě z Bulharska. To ovšem mezi českými zaměstnanci vyvolalo zlou krev.

„Zahraniční pracovníci nezasahují do zaměstnávání kolegů z Nejdku a okolí,“ vyvracel fámy o tom, že cizinci berou práci Čechům Gerhard Knop, jednatel společnosti.

Podle odborníků bude ve strojírenské výrobě nadále velká nouze o jazykově vybavené konstruktéry, technology, nástrojaře či inženýry kvality.

„Co se týká manuálních prací, je zoufalá poptávka po kvalitních svářečích, brusičích a obráběcích kovů,“ konstatoval Tomáš Surka z personálně poradenské firmy McROY Czech.

Karlovarský kraj podle jeho názoru není v tomto ohledu výjimkou. Velký zájem je zde o montážní dělníky i bez patřičné specializace. A ve výrobě zřejmě budou chybět i další profese. Už vloni měly firmy problém obsadit i nekvalifikované manuální pracovníky.

„S nedostatkem kvalifikovaných pracovníků napříč všemi odvětvími se ovšem potýká celá Evropa. Nejen Česká republika či Karlovarský kraj,“ komentoval problémy podniků Josef Ciglanský, předseda Regionální hospodářské komory Karlovarského kraje.