Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vlakotramvaj v Karlových Varech není žádné sci-fi, věří tamní politici

  7:01aktualizováno  7:01
Městská hromadná doprava v Karlových Varech možná v dohledné budoucnosti posílí o hybrid mezi vlakem a tramvají. Dopravce by mohl pro další spoje využít stávající železniční tratě, které protínají město.

Takzvaná vlakotramvaj (též žel-tram, v angličtině tram-train) může jezdit i po železničních kolejích. Na snímku souprava podniku Karlsruher Verkehrsverbund na mostě přes Rýn u města Wörth. | foto: KVV

O vlakotramvajích, zajištujících městskou hromadou dopravu na kolejích, se v Karlových Varech mluví s železnou pravidelnosti dlouhá léta.

Naposledy minulý týden na magistrátu v souvislosti s čerpáním evropských dotací pro plánovací období na léta 2014 až 2020. Předtím to bylo před pěti lety, když se v krajském městě otvírala KV Arena.

Padaly návrhy, že by návštěvníci mohli jezdit na kulturní a sportovní akce vlakotramvajemi po kolejích, které vedou jen několik desítek metrů od arény. Zastávka v její blízkosti byla už před 1. světovou válkou, kdy sem vlaky přivážely lázeňské hosty na dostihové závodiště.

Nastoupit na vlakotramvaj a vystoupit na železniční zastávce v karlovarské čtvrti Doubí by se zamlouvalo mluvčímu magistrátu Janu Kopálovi.

"Mám zubního lékaře ve čtvrti Doubí. Když mne objednal na půl jedenáctou, tak jsem zjistil, že z městského centra v Moskevské ulici můžu jet autobusem a pak v čekárně 25 minut čekat, než přijdu na řadu. Anebo pojedu vlakem, seběhnu z nádraží o tři ulice níže a jsem u zubaře načas. Udělal jsem to druhé," řekl Jan Kopál.

Připomněl úvahy, že by se mohlo jezdit z dolního nádraží právě do Doubí, anebo do Dvorů. Další variantou by byla linka, která by nabrala pasažéry z Bohatic a zavezla je přes novou zastávku na Čerťák a pak dál na horní nádraží.

Přes Karlovy Vary vedou tři železniční trati. Regionální do Mariánských Lázní a také Potůčků. Páteřní trať spojuje krajské město s Chebem a Prahou. Využít tak jde například zastávku ve Staré Roli, Dvorech. Další by mohly vzniknout.

Město si musí vlakotramvaje objednat

Pokud by z evropských fondů přišly peníze na rozvoj městské hromadné dopravy, dají se použít k přizpůsobení tratě a vybudování dalších zastávek.

Regionální mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová podotýká, že pokud by město chtělo vlakotramvaje používat, tak by si je muselo objednat. "Teprve pak se dá mluvit o tom, že by České dráhy eventuálně uvažovaly o nákupu souprav. Všechno je vize, více se k tomu nedá říci."

Náměstek hejtmana pro dopravu Petr Navrátil nevidí v integrovaném dopravním systému žádné sci-fi. Využití vlakotramvají přirovnává k helikoptéře, o které kdysi psal Jules Verne. A spisovatelova fantazie je nyní skutečností.

"Karlovarský kraj vždy chtěl v územním plánu zachovat takzvanou tuhnickou spojku, která propojuje Dvory s dolním nádražím. Z něj pak trať na Mariánské Lázně. Tento okruh má logiku, aby po něm v budoucnu jezdila tramvaj na železničním podvozku. Není to ale smysluplné teď. Pro Karlovy Vary je mnohem důležitější dobudovat na dolním nádraží dopravní terminál. Tomu by se Vary měly věnovat intenzivně, protože mají za ostatními kraji zpoždění," sdělil náměstek.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Další z rubriky

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Opilý řidič zapadl dvakrát, na auto si bez dovolení půjčil bagr

Místo dopravní nehody, kde řidič zapadl s osobákem a později i s bagrem.

Hned dvakrát zapadl opilý řidič, který nezvládl jízdu na silnici u Bochova na Karlovarsku. Poprvé se svým autem,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz