Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horní Slavkov má starostu - hasiče. Město povede jen deset měsíců

  8:03aktualizováno  8:03
Profesionální hasič Martin Kasal (nezávislý) je novým starostou Horního Slavkova. Mluvčí krajských hasičů byl tento týden v pondělí zvolen do funkce, ze které dobrovolně po sedmi letech odešla Jana Vildumetzová (ODS). Kasal bude řídit téměř šestitisícový Slavkov pouze do příštích voleb, tedy deset měsíců.

Martin Kasal, profesionální hasič, mluvčí krajských hasičů a nový starosta města Horní Slavkov. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Dosavadní starostka Jana Vildumetrová dala přednost postu výkonné ředitelky Svazu měst a obcí ČR a přesunula se už před několika měsíci do Prahy.

Kasal město povede při zaměstnání jako neuvolněný (s platem na radnici 27 700 korun), což je u města této velikosti v Česku naprostá rarita. Proto mu zastupitelé zvolili jako pomocníka i druhého neuvolněného místostarostu - Petra Čavojského (ODS).

"Do voleb není čas na žádné radikální změny. Dokončíme nastartované projekty, například připravené zateplování veřejných budov a opravy komunikací," řekl Kasal, kterého občané zastihnou na radnici jen odpoledne po práci. Volba se odkládala několik týdnů. Nikdo z koalice neměl o post zájem, ani vítězná ODS (více čtěte zde).

Jednání doprovázely nepříjemnosti

Volba nového starosty se ale v pondělí neobešla bez emocí a handrkování. Janě Vildumetzové obtěžkané květinami se zadrhnul hlas dojetím, když děkovala svým kolegům.

Ti bez problémů odhlasovali, že odcházející starostka získá Cenu města a navrch finanční dar 100 tisíc korun za práci pro Slavkov. Je to mnohem méně, než by dostala na odstupném, kdyby vydržela až do voleb.

"Město vzkvétá. A to tady žiju šedesát let," prohlásila místní důchodkyně, a vyzdvihla tak éru Jany Vildumetzové. Opozice složená z KSČM a ČSSD úspěšnost exstarostky uznává, ale namítá hlavně to, že o Cenu města by se neměl ucházet nikdo ze zastupitelů. "To nám nepřísluší," řekl František Bartoň (ČSSD).

Vildumetzová připomněla své pronásledování

Vildumetzová na zastupitelstvu veřejně řekla, kdo ji přiměl změnit působiště. Občan Ladislav Janoušek, jenž se do ní původně zamiloval, a když ho odmítla, začal se jí mstít.

"Pronásleduje mě a psychicky týrá už tři roky. Ten člověk mi nedá pokoj a dělá všechno pro to, aby dehonestoval moje jméno," prohlásila.

Zmínila, že Janoušek však nebyl odsouzen za nebezpečné pronásledování, nýbrž za ničení majetku (nastříkal na viadukt hanlivý nápis Vildumetzová = mafie) a za pomluvu (10 měsíců podmíněně za tvrzení, že starostka páchá trestnou činnost na radnici).

I když si dávala dobrý pozor, aby nevyslovila Janouškovo jméno, tak přímo na schůzi zastupitelů se s ním dostala do konfliktu. "Když mě tak pomlouváte, existují opravné prostředky, ten můj případ nekončí," hájil se muž, když vycítil, že je řeč o něm.

Písemně třeba vyzval zastupitele, aby odebrali starostce odměny, protože ji údajně vyšetřuje policie. O tom ale vedoucí slavkovské policie Roland Schmid nic neví.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz