Pohled do restaurátorské dílny a sochy sv. Jana Evangelisty a sv. Maří...

Pohled do restaurátorské dílny a sochy sv. Jana Evangelisty a sv. Maří Magdaleny. | foto: Tomáš Petr, NPÚ

Nadšenci obnovují ve Valči unikátní křížovou cestu od Brauna

  • 2
O tom, že od zámeckého kostela na nedaleký vrch kdysi vedla barokní křížová cesta, se Tomáši Petrovi, zaměstnanci Národního památkového ústavu a tehdejšímu kastelánovi valečského zámku, kdysi zmínil jeho předchůdce.

Od té doby uplynulo devět let a teď se zdá, že by obnovená zastavení a sousoší, původně z dílny Matyáše Bernarda Brauna a jeho synovce Antonína, mohla znovu zdobit zdejší krajinu.

Na tom pracuje skupina nadšenců z valečského ateliéru Stockwerk, kteří zdarma poskytli obci projektovou dokumentaci. Obec získala v červnu na projekt peníze od Ministerstva zemědělství z programu na udržování a obnovu kulturního dědictví venkova. Zamýšlené plány ale musí stihnout zrealizovat do září.

„Vzhledem k tomu, že žádostí do tohoto programu se sešlo mnohem méně, než ministerstvo počítalo, dostali jsme dotaci v maximální částce způsobilých výdajů jeden milion korun. K tomu musí obec hradit 30 procent spoluúčast. To je tak akorát, aby se náš záměr dal uskutečnit,“ říká Tomáš Petr.

Poškozené originály soch z kalvárie, podle které se vrchu, na kterém cesta končila, říkalo Kalvarienberg, dnes stojí v místním kostele.

Některé sochy úplně chybí

„Cesta postupně po roce 1945 chátrala. Sochy z ukřižování byly do kostela staženy prý někdy v devadesátých letech minulého století,“ uvádí Petr. Kromě toho, že tři zachované sochy mají ulomených několik částí, socha Ježíše Krista, který spolu se sv. Máří Magdalenou, Pannou Marií a sv. Janem Evangelistou tvoří všechna tradiční sousoší ukřižování, chybí úplně.

„V krajině pak zbyla jen tři kamenná zastavení, lépe řečeno sokly, které je tvořily,“ říká památkář. Žádné se nedochovalo v celku, a proto jejich podobu autoři projektu vyvozují z dochovaných částí a také z kresby jednoho z nich, kterou vytvořil v roce 1998 valečský pamětník Alfred Zeischka.

„Během semináře s památkáři, který jsme pořádali, se našla ještě historická mapa, kde byla jednotlivá zastavení zaznamenaná,“ doplňuje Tomáš Petr.

Většina zastavení se bude pořizovat nová z umělého kamene. „Ten vzniká tak, že se připravená směs zadusá do forem odlitých podle originálu. Stejná technologie se využila při pořizování kopií soch Matyáše Brauna v zámeckém parku ve Valči a hodláme ji znovu použít i v případě kopií soch z kalvárie. Ty pak usadíme do krajiny tam, kde původně stávaly originály,“ vysvětluje Petr.

Autoři chtějí do září obnovit všech čtrnáct zastavení – tedy sloupů s hlavicí a křížem - a dochované sochy z kalvarie, která celou cestu zakončuje.

Výjevy namalované na kovových destičkách, které byly zasazeny v hlavicích všech sloupů, a také socha Ježíše, která se nenašla, se budou pořizovat až dodatečně v rámci uměleckých workshopů.

„O podobě sochy ani maleb neexistují žádné záznamy, čerpat tak budeme muset z jiných křížových cest. Uvažujeme také o tom, že sochu Ježíše pojmeme moderně. Zatím jsme pro kalvárii vysekali místo uprostřed křoví a budeme jednat s majiteli pozemků kolem cesty o úpravě okolní krajiny tak, aby na kalvárii bylo vidět,“ popisuje plány Tomáš Petr a dodává, že podle jeho dosavadních zkoumání by se v případě valečské křížové cesty mohlo jednat o jedinou z Braunovy dílny,“ popisuje plány Tomáš Petr.