Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O dotace pro ztrátovou nemocnici teď žádá kraj, sama by zřejmě neuspěla

  7:09aktualizováno  7:09
Krajská nemocnice v Karlových Varech a Chebu se kvůli loňské katastrofální ztrátě 131 milionů korun dostala v hodnocení finančního zdraví až do nejnižší kategorie F. To v úřednické mluvě znamená nezpůsobilý žadatel. Jsou s tím spojeny nepříjemné důsledky a zmatky.

Karlovarská nemocnice. (ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Místo nemocnice musí o evropské dotace na obnovu přístrojů a zářiče pro chebskou onkologii za celkem 140 milionů korun žádat její vlastník - Karlovarský kraj.

Původně se krajská vláda ještě 4. srpna usnesla, že dva projekty na nákup přístrojů z ROP Severozápad podá nemocnice. Když se ale zjistilo, že by byla bez šance na úspěch, politici minulý týden usnesení změnili. Nositelem projektů je nyní kraj jako majitel špitálu.

„Loňská ztráta byla pro nemocnici extrémní. Její žádosti o dotace by mohly být vyřazeny ze hry. Nechtěli jsme riskovat, že nemocnice o evropské peníze přijde. Má totiž poslední šanci, jak si na dotace sáhnout,“ přiznal v úterý náměstek hejtmana pro zdravotnictví Miloslav Čermák. Dotační program ROP Severozápad totiž končí.

Ekonomický ředitel krajské nemocnice David Bracháček si oddychl, že se na problém s nezdravými financemi přišlo ještě včas. Termín pro podávání žádostí o dotace vyprší 25. září. „Snažíme se potížím předcházet a žádosti o dotace si předem testovat, abychom se vyhnuli nepříjemným překvapením,“ řekl Bracháček.

Komplikace ale nejsou zdaleka zažehnány. Uchazečem o evropskou dotaci je teď po změně sice Karlovarský kraj, ale výběrové řízení na lineární urychlovač pro chebské onkologické oddělení už dříve vyhlásila nemocnice.

Nyní právníci zkoumají, jestli soutěž na dodavatele přístroje za 100 milionů korun může podle přísných dotačních pravidel pořádat jiný subjekt, než který peníze obdrží.

Letos už se krajské nemocnici daří lépe

Podle Davida Bracháčka na tom není Karlovarská krajská nemocnice ve srovnání s jinými zdravotnickými zařízeními v Česku zdaleka nejhůř. „Logické by bylo, kdyby nemocnice měly v tomto ohledu výjimku. Je přece jasné, že budou pokračovat a že je kraje nenechají padnout,“ dodal ekonomický šéf.

Předseda regionální rady ROP Severozápad Petr Navrátil nemá o potížích nemocnice žádné informace, protože ona ani kraj zatím žádost o dotace na pořízení přístrojového vybavení nepodaly. „Pokud se ale špitál ocitl v kategorii F jako nezpůsobilý žadatel, tak je jasné, že by peníze nedostal,“ potvrdil Petr Navrátil.

Letos už se krajské nemocnici daří mnohem lépe. Podařilo se vyjednat s pojišťovnou vyšší platby, vhod jí přijde i státní kompenzace za zrušené zdravotnické poplatky. A nezanedbatelný je i příspěvek 38 milionů od kraje na provoz ztrátových oddělení. Špitál by se tak mohl dostat na konci roku v hospodaření blízko k nule.

Do jednoho dotačního průšvihu už se letos krajské zdravotnictví díky chybě politiků dostalo. Kraj mohl na jaře získat 100 milionů na centralizaci v karlovarské nemocnici. Tedy na přestavbu pavilonu B, aby se do něj mohla pod jednu střechu sestěhovat ze samostatných pavilonů tři oddělení - dětské, infekční a ORL.

Jenže výběrová komise složená z politiků a úředníků naprosto nečekaně ze soutěže vyřadila tři firmy, které přišly s nejlevnějšími nabídkami. Vnesla tím do výběrového řízení zmatek a nejistotu. Krajské vládě pak už nezbylo prakticky nic jiného, než celou soutěž raději zrušit.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz