Karlovarská nemocnice. (ilustrační snímek)

Karlovarská nemocnice. (ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

O dotace pro ztrátovou nemocnici teď žádá kraj, sama by zřejmě neuspěla

  • 0
Krajská nemocnice v Karlových Varech a Chebu se kvůli loňské katastrofální ztrátě 131 milionů korun dostala v hodnocení finančního zdraví až do nejnižší kategorie F. To v úřednické mluvě znamená nezpůsobilý žadatel. Jsou s tím spojeny nepříjemné důsledky a zmatky.

Místo nemocnice musí o evropské dotace na obnovu přístrojů a zářiče pro chebskou onkologii za celkem 140 milionů korun žádat její vlastník - Karlovarský kraj.

Původně se krajská vláda ještě 4. srpna usnesla, že dva projekty na nákup přístrojů z ROP Severozápad podá nemocnice. Když se ale zjistilo, že by byla bez šance na úspěch, politici minulý týden usnesení změnili. Nositelem projektů je nyní kraj jako majitel špitálu.

„Loňská ztráta byla pro nemocnici extrémní. Její žádosti o dotace by mohly být vyřazeny ze hry. Nechtěli jsme riskovat, že nemocnice o evropské peníze přijde. Má totiž poslední šanci, jak si na dotace sáhnout,“ přiznal v úterý náměstek hejtmana pro zdravotnictví Miloslav Čermák. Dotační program ROP Severozápad totiž končí.

Ekonomický ředitel krajské nemocnice David Bracháček si oddychl, že se na problém s nezdravými financemi přišlo ještě včas. Termín pro podávání žádostí o dotace vyprší 25. září. „Snažíme se potížím předcházet a žádosti o dotace si předem testovat, abychom se vyhnuli nepříjemným překvapením,“ řekl Bracháček.

Komplikace ale nejsou zdaleka zažehnány. Uchazečem o evropskou dotaci je teď po změně sice Karlovarský kraj, ale výběrové řízení na lineární urychlovač pro chebské onkologické oddělení už dříve vyhlásila nemocnice.

Nyní právníci zkoumají, jestli soutěž na dodavatele přístroje za 100 milionů korun může podle přísných dotačních pravidel pořádat jiný subjekt, než který peníze obdrží.

Letos už se krajské nemocnici daří lépe

Podle Davida Bracháčka na tom není Karlovarská krajská nemocnice ve srovnání s jinými zdravotnickými zařízeními v Česku zdaleka nejhůř. „Logické by bylo, kdyby nemocnice měly v tomto ohledu výjimku. Je přece jasné, že budou pokračovat a že je kraje nenechají padnout,“ dodal ekonomický šéf.

Předseda regionální rady ROP Severozápad Petr Navrátil nemá o potížích nemocnice žádné informace, protože ona ani kraj zatím žádost o dotace na pořízení přístrojového vybavení nepodaly. „Pokud se ale špitál ocitl v kategorii F jako nezpůsobilý žadatel, tak je jasné, že by peníze nedostal,“ potvrdil Petr Navrátil.

Letos už se krajské nemocnici daří mnohem lépe. Podařilo se vyjednat s pojišťovnou vyšší platby, vhod jí přijde i státní kompenzace za zrušené zdravotnické poplatky. A nezanedbatelný je i příspěvek 38 milionů od kraje na provoz ztrátových oddělení. Špitál by se tak mohl dostat na konci roku v hospodaření blízko k nule.

Do jednoho dotačního průšvihu už se letos krajské zdravotnictví díky chybě politiků dostalo. Kraj mohl na jaře získat 100 milionů na centralizaci v karlovarské nemocnici. Tedy na přestavbu pavilonu B, aby se do něj mohla pod jednu střechu sestěhovat ze samostatných pavilonů tři oddělení - dětské, infekční a ORL.

Jenže výběrová komise složená z politiků a úředníků naprosto nečekaně ze soutěže vyřadila tři firmy, které přišly s nejlevnějšími nabídkami. Vnesla tím do výběrového řízení zmatek a nejistotu. Krajské vládě pak už nezbylo prakticky nic jiného, než celou soutěž raději zrušit.