Za chátrající budovy, pozemky a ochranné známky ke slavné značce nabízí pražská společnost Sideline insolvenčnímu správci nejvíc ze všech - 13,9 milionu korun.

Za chátrající budovy, pozemky a ochranné známky ke slavné značce nabízí pražská společnost Sideline insolvenčnímu správci nejvíc ze všech - 13,9 milionu korun. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nový zájemce nabízí za slavnou porcelánku Haas a Czjzek 14 milionů

  • 0
Tři noví zájemci se hlásí o odkoupení zkrachovalé slavkovské porcelánky Haas a Czjzek. Vážným kandidátem je teď investiční a poradenská společnost Sideline Praha. Za chátrající budovy, pozemky a ochranné známky ke slavné značce nabízí insolvenčnímu správci nejvíc ze všech - 13,9 milionu korun.

"Jsem si zcela jistý, že složíme kupní cenu a podepíšeme smlouvy. Teprve pak se k budoucnosti porcelánky vyjádříme," řekl ve středu prokurista firmy Sideline, Michal Rambousek.

Věřitelský výbor porcelánky doporučil insolvenčnímu správci Pavlu Tatíčkovi, aby obchod uzavřel právě se Sideline. Původní dva zájemci z letošního července - podnikatel Alois Tomášek a firma Expozita - odstoupili.

Haas & Czjzek - historie

O rozkvět porcelánky, která byla založena roku 1792, se zasloužil v letech 1803-1843 místní rodák, důlní fyzik a také lékař Georg Lippert.

Od roku 1867 se vedení ujali Georg Haas a Johann Czjzek, tato značka se pak stala v oboru pojmem.

V roce 1992 - při 200. výročí založení - byla porcelánka prohlášena za kulturní památku.

Po porcelánu z Horního Slavkova toužily celebrity, v roce 1977 porcelánka vyrobila výbavu pro anglickou královnu Alžbětu II.

V roce 1993 firma dekorovala vázu pro papeže Jana Pavla II.

O rok později si tu servis pro Pražský hrad vybrala Olga Havlová.

Tomášek se o manufakturu ucházel se sumou 14 milionů korun a jako jediný tvrdil, že v osiřelé fabrice téměř po dvou letech znovu oživí výrobu talířů, hrnků a mís. A to s více než třiceti zaměstnanci, které nabere.

Tento týden však přišel s překvapivou informací, že i za společností Sideline stojí on, protože je jejím tichým společníkem.

Tvrdí, že s kolegou Václavem Vlasatým na účet Sideline složili 5 milionů korun určených na koupi porcelánky.

"Sideline jedná za nás. Pořád platí plán na zprovoznění porcelánky. Zboží budeme vyvážet do Ruska. Odbyt tam máme zajištěný, čekáme na přílet odběratelů," uvedl Tomášek. Podobně ale mluvil už v červenci (více čtěte zde).

Správce Pavel Tatíček nechce zatím spekulovat o dalším postupu, pokud by Sideline slíbenou sumu nezaplatila.

Starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová považuje průtahy a odstupování zájemců ze soutěže za podivné. "Je divné dát nabídku a pak nezaplatit. Na plotě porcelánky pořád visí cedule Na prodej," řekla.

Další nabídky jsou méně výhodné

Kdyby i z tohoto obchodu sešlo, má insolvenční správce v záloze ještě další dvě nabídky. Ovšem už méně výhodné.

Rodoslav Cechsky z Londýna se ozval, že dá za porcelánku 4,2 milionu korun. Společnost Konrad Schmidling z německého Selbu, která působí ve třinácti zemích světa, je ochotna za 6,5 milionu ji koupit a ze Slavkova odvézt jen stroje.

Insolvenční správce by nerad manufakturu prodával po částech. I tak je jasné, že ziskem z prodeje se podaří umořit jen malé procento dluhů zkrachovalé společnosti.

Do insolvenčního řízení se přihlásilo 65 nezajištěných věřitelů (včetně bank, zdravotních pojišťoven, správy sociálního zabezpečení) s pohledávkami v celkové výši 80 milionů korun.


Britská královská rodina