Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O osudu chebské spalovny rozhodnou úředníci z Františkových Lázní

  13:51aktualizováno  13:51
Krajský úřad uznal argument, že chebští úředníci a starosta nemusí při projednávání stavby spalovny rozhodovat nezaujatě. Územní řízení proto předal do Františkových Lázní. Odpůrci spalovny rozhodnutí vítají.

Ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

Chebskou spalovnu už nebudou řešit úředníci v Chebu, ale Stavební úřad ve Františkových Lázních. Karlovarský kraj tak rozhodl na základě námitky, kterou vzneslo sdružení Arnika.

„Město Cheb je vlastníkem části pozemků, na kterých má stavba vyrůst, a má padesátiprocentní podíl ve firmě Terea, která chce zařízení stavět. Město dokonce záměr iniciovalo a předem kvůli němu upravilo územní plán. Z usnesení zastupitelstva je navíc zřejmé, že Cheb vyjadřuje přípravě projektu podporu a je tak povinností všech zainteresovaných osob, včetně starosty, projekt podporovat,“ píše se v odůvodnění rozhodnutí, kterým krajský úřad vyloučil z rozhodování o chebské spalovně starostu Petra Navrátila a tím vlastně všechny úředníky města Cheb.

„Jsme rádi, že krajský úřad potvrdil nesmyslnost dosavadního postupu, kdy si částečný majitel vydával povolení pro svůj vlastní projekt. Účelem územního řízení je, aby kriticky zhodnotilo předloženou dokumentaci a stanovilo jasné podmínky výstavby i provozu spalovny. Nestranné rozhodnutí může zajistit pouze nezaujatý úřední aparát,“ vítá stanovisko krajského úřadu odborník na spalovny Matěj Man ze sdružení Arnika, který projekt spalovny sleduje od počátku.

Podle jeho mínění je spalovna v Chebu zbytečná. Region má totiž velké rezervy v třídění, kompostování a předcházení vzniku odpadu. V Chebu nefunguje motivační systém pro obyvatele, který by vedl ke snížení produkce odpadu.

Lidé na spalovně vydělají, argumentuje radnice

Starosta Petr Navrátil však ve stavbě spalovny vidí možnost, jak stabilizovat cenu, kterou město a jeho obyvatelé v budoucnu zaplatí za likvidaci odpadů, i šanci, jak uspořit za vytápění.

„Vzhledem k tomu, že za čas už nebude možné komunální odpad běžně skládkovat, ceny za jeho likvidaci vzrostou. Odpad se už nyní stává obchodovatelnou komoditou. Proč bychom měli někomu platit za to, že odpad odveze, když jej můžeme spálit sami?“ ptá se starosta. Podle něj by se díky spalovně mohla v budoucnu částka, kterou lidé nyní za odvoz odpadu platí, dokonce snížit.

Stavba spalovny se od samotného začátku potýká s odporem části chebské veřejnosti. Vzniklo zde dokonce sdružení Ne spalovně.

Lidem vadí především to, že spalovna vyroste jen několik desítek metrů od obytných domů. Odpůrci také poukazují na fakt, že nikde není jasně stanoveno, jak se bude odpad likvidovat v létě, kdy není třeba domy vytápět. Sdružení zároveň bojuje za to, aby lidé o spalovně rozhodli prostřednictvím referenda.
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Opilý řidič zapadl s autem. Zavolal na linku 158, aby mu pomohli

Policista zastavuje na pražské magistrále auto během bezpečnostní akce.

Nezvyklým způsobem se snažil vyřešit svízelnou situaci opilý muž, který zapadl se svým autem v zahrádkářské kolonii na...

Pojede Kreuziger Giro? Nesmím ani naznačovat, řekl s úsměvem

Roman Kreuziger

Při té otázce se na tiskové konferenci usměje a na chvíli zamyslí. „Nesmím ani naznačovat,“ prohodí po chvíli šibalsky....

Další z rubriky

Evropská dotace pro Integrovanou střední školu v Chebu

Integrovaná střední škola v Chebu

Učitelé a studenti Integrované střední školy v Chebu se mohou těšit na nové moderní zázemí. Výbor Regionální rady...

Centrum technického vzdělávání Ostrov získalo prestižní ocenění

Centrum technického vzdělávání Ostrov

Nová budova Střední průmyslové školy v Ostrově se může pochlubit titulem Nejlepší investice soutěže TOP Invest 2011....

Jak se rodí oceňovaná pochoutka? Z nápadu a hlavně poctivé práce

Ochutnáte? Jan Mikschik z Horského statku Abertamy si převzal cenu za nejlepší...

Soutěž Regionální potravina 2014 obeslalo 20 výrobců z Karlovarského kraje, kteří se snažili uspět s celkem 84 výrobky....

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Obsluha CNC frézky, 25-35 000 Kč, Praha - finančně velice dobrá nabídka

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz