Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spory mezi hudebníky ohrožují podle vedení města i pověst Karlových Varů

  8:40aktualizováno  8:40
Jubilejní 180. sezona Karlovarského symfonického orchestru se nese v duchu vyhrocené situace v kolektivu. Tu zapříčinily množící se stížnosti, které šestičlenná část symfoniků podává na své kolegy, a mediální humbuk kolem hudebního tělesa.

Karlovarský symfonický orchestr | foto: Archiv: KSO Karlovy Vary

Odborová Unie orchestrálních hudebníků (UOH) v Karlovarském symfonickém orchestru (KSO) se proto s žádostí o pomoc, kterou podepsalo padesát symfoniků, obrátila na karlovarské radní a primátora.

Petr Kulhánek a náměstek Jiří Klsák se proto před začátkem středeční zkoušky s orchestrem setkali. Právě Klsák přirovnal nastalou situaci v orchestru ke karlovarské losovačce. 

„Zvláště v situaci, kdy KSO dosahuje stále lepších a lepších kvalit a vydobývá si stále lepší jméno nejen v Evropě, ale i ve světě, mě mrzí, když je vláčeno po bulvárních médiích. Lidé v České republice si bohužel můžou začít Karlovy Vary spojovat nejen s nechvalně známou losovačkou, ale i s tím, co se děje v KSO. To může vytvořit nepříznivý obraz nejen o orchestru, ale i celého města.“

Současný stav postupně graduje od prosince minulého roku, kdy karlovarským radním, oblastnímu inspektorátu práce a dalším institucím začaly přicházet stížnosti, které podle produkční orchestru Vlasty Vodičkové obviňují vedení a některé členy orchestru z šikany, rasové diskriminace a dokonce sexuálního obtěžování. 

Píše je šestičlenná skupinka symfoniků sdružujících se pod Odborovou asociaci divadelníků - druhou odborovou skupinu KSO. V minulém týdnu se stal jejím předsedou dosavadní místopředseda Zdeněk Vikor, bývalý ředitel KSO a zároveň údajně napadený trumpetista z nedávné kauzy s flétnovým futrálem. 

„Většina ze stížností byla poslána na inspektorát práce. Ten je povinný udělat šetření, a tak v současnosti vyslýchá všechny zúčastněné strany. Důvodem je podle nás snaha poškodit současné vedení a způsobit rozvrat orchestru,“ komentovala situaci Vodičková. 

To popírá Daniel Fajkus, místopředseda odborové skupiny kolem Vikora.

„Nejde nám o rozvrat, jde nám o zastání starších členů, kteří jsou už delší dobu poškozováni a napadáni mladšími slovně i písemně. Třeba tím, že byli vyzváni ke skládání přehrávek, aby potvrdili své schopnosti. Já byl do této skupiny taky zařazen. Začal jsem nás proto bránit.“

Jedním z dalších kroků, které odborářská buňka kolem Vikora podnikla, byla dokonce stížnost na dosavadního šéfdirigenta Martina Lebela - adresovaná symfonickému orchestru v Montevideu, kde dirigent také působí.

UOH v čele se svým předsedou Miljo Milevem to označuje jako snahu vytvořit iluzi o KSO jako o organizaci v mravních troskách.

“Je to právě naopak, neznám lepší kolektiv. Odmítáme, že by šlo o boj mladších a starších členů orchestru. Sám patřím k těm, co tu působí už 30 let. Nikdo nebyl jmenovitě k přehrávkám vyzván. I kdyby se tak stalo, je to zcela legitimní postup.“

Oba zástupci Karlových Varů vyjádřili podporu většině orchestru a přislíbili situaci řešit. „Mám za to, že jednáním v podstatě jen jednoho elementu v rámci KSO dochází v současné době k možná nezvratnému poškozování jeho dobrého jména a potažmo i jména města. Padla řada obvinění, která se postupně ukazují jako nepodložená,“ řekl Kulhánek. 

Obavy symfoniků sdružených v UOH se týkají mimo jiné toho, že poškozená pověst KSO může mít především ekonomické dopady, například snížení příspěvku města.

Závěry kontrol, na základě kterých bude magistrát postupovat dále, by měly být známy v polovině května.

Dalším z problémů, se kterým se však bude KSO v blízké budoucnosti potýkat, je rezignace současného ředitele Šimona Kaňky. Jeho vyjádření k záležitosti se však redakci nepodařilo získat.

Autoři:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz