Karlovarský symfonický orchestr

Karlovarský symfonický orchestr | foto: Archiv: KSO Karlovy Vary

Spory mezi hudebníky ohrožují podle vedení města i pověst Karlových Varů

  • 0
Jubilejní 180. sezona Karlovarského symfonického orchestru se nese v duchu vyhrocené situace v kolektivu. Tu zapříčinily množící se stížnosti, které šestičlenná část symfoniků podává na své kolegy, a mediální humbuk kolem hudebního tělesa.

Odborová Unie orchestrálních hudebníků (UOH) v Karlovarském symfonickém orchestru (KSO) se proto s žádostí o pomoc, kterou podepsalo padesát symfoniků, obrátila na karlovarské radní a primátora.

Petr Kulhánek a náměstek Jiří Klsák se proto před začátkem středeční zkoušky s orchestrem setkali. Právě Klsák přirovnal nastalou situaci v orchestru ke karlovarské losovačce. 

„Zvláště v situaci, kdy KSO dosahuje stále lepších a lepších kvalit a vydobývá si stále lepší jméno nejen v Evropě, ale i ve světě, mě mrzí, když je vláčeno po bulvárních médiích. Lidé v České republice si bohužel můžou začít Karlovy Vary spojovat nejen s nechvalně známou losovačkou, ale i s tím, co se děje v KSO. To může vytvořit nepříznivý obraz nejen o orchestru, ale i celého města.“

Současný stav postupně graduje od prosince minulého roku, kdy karlovarským radním, oblastnímu inspektorátu práce a dalším institucím začaly přicházet stížnosti, které podle produkční orchestru Vlasty Vodičkové obviňují vedení a některé členy orchestru z šikany, rasové diskriminace a dokonce sexuálního obtěžování. 

Píše je šestičlenná skupinka symfoniků sdružujících se pod Odborovou asociaci divadelníků - druhou odborovou skupinu KSO. V minulém týdnu se stal jejím předsedou dosavadní místopředseda Zdeněk Vikor, bývalý ředitel KSO a zároveň údajně napadený trumpetista z nedávné kauzy s flétnovým futrálem. 

„Většina ze stížností byla poslána na inspektorát práce. Ten je povinný udělat šetření, a tak v současnosti vyslýchá všechny zúčastněné strany. Důvodem je podle nás snaha poškodit současné vedení a způsobit rozvrat orchestru,“ komentovala situaci Vodičková. 

To popírá Daniel Fajkus, místopředseda odborové skupiny kolem Vikora.

„Nejde nám o rozvrat, jde nám o zastání starších členů, kteří jsou už delší dobu poškozováni a napadáni mladšími slovně i písemně. Třeba tím, že byli vyzváni ke skládání přehrávek, aby potvrdili své schopnosti. Já byl do této skupiny taky zařazen. Začal jsem nás proto bránit.“

Jedním z dalších kroků, které odborářská buňka kolem Vikora podnikla, byla dokonce stížnost na dosavadního šéfdirigenta Martina Lebela - adresovaná symfonickému orchestru v Montevideu, kde dirigent také působí.

UOH v čele se svým předsedou Miljo Milevem to označuje jako snahu vytvořit iluzi o KSO jako o organizaci v mravních troskách.

“Je to právě naopak, neznám lepší kolektiv. Odmítáme, že by šlo o boj mladších a starších členů orchestru. Sám patřím k těm, co tu působí už 30 let. Nikdo nebyl jmenovitě k přehrávkám vyzván. I kdyby se tak stalo, je to zcela legitimní postup.“

Oba zástupci Karlových Varů vyjádřili podporu většině orchestru a přislíbili situaci řešit. „Mám za to, že jednáním v podstatě jen jednoho elementu v rámci KSO dochází v současné době k možná nezvratnému poškozování jeho dobrého jména a potažmo i jména města. Padla řada obvinění, která se postupně ukazují jako nepodložená,“ řekl Kulhánek. 

Obavy symfoniků sdružených v UOH se týkají mimo jiné toho, že poškozená pověst KSO může mít především ekonomické dopady, například snížení příspěvku města.

Závěry kontrol, na základě kterých bude magistrát postupovat dále, by měly být známy v polovině května.

Dalším z problémů, se kterým se však bude KSO v blízké budoucnosti potýkat, je rezignace současného ředitele Šimona Kaňky. Jeho vyjádření k záležitosti se však redakci nepodařilo získat.