Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Občanští demokraté vyjedou mezi voliče na elektrokolech

  16:21aktualizováno  16:21
Zástupci šestnácti stran a hnutí podali svoje kandidátky do krajských voleb. Občanští demokraté obměnili svou sestavu a vyjedou mezi voliče na elektrokolech. Největším favoritem je ale jednička ČSSD Josef Novotný, současný hejtman.

Petr Šindelář, kandidát na hejtmana za ODS vyjede v předvolební kampani za voliči i na elektrokole. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Budeme ctít celostátní témata, ale i ta zdejší jsou důležitá. Vznik nových pracovních míst, zdravotnictví, podpora hasičů," slibuje Martin Havel, dvojka na kandidátce sociální demokracie. V dubnu ČSSD tvrdila, že program zveřejní, ale dosud to neudělala.

Zajímavou proměnou prošla v opozici ODS. Proti minulým volbám nezůstal v jejím seznamu kandidátů kámen na kameni. Na pozici lídra se objevila nová tvář, téměř neznámý advokát z Ostrova Petr Šindelář.

Strany v kraji a jejich lídři

ČSSD: Josef Novotný (hejtman). ODS: Petr Šindelář (advokát). TOP O9 a Starostové: Jan Horník (senátor a starosta Božího Daru). KSČM: Jaroslav Borka (náměstek hejtmana). Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst: Josef Hora (starosta Chodova). Strana svobodných občanů: Václav Jakl (bývalý starosta Chebu). Strana práv občanů Zemanovci: Josef Kvasnička. Alternativa: Jiří Kotek (opoziční krajský zastupitel). Věci veřejné: Soňa Puškášová Riedlová. Národní socialisté - levice 21. století: Ivo Mlátilík (starosta Františkových Lázní). Koalice pro Karlovarský kraj (KDU-ČSL, Strana zelených a O co jim jde?!): Marek Poledníček. Volte Pravý Blok, Suverenita - Strana zdravého rozumu, Dělnická strana sociální spravedlnosti, Česká pirátská strana, Strana soukromníků.

"Prošli jsme očistou. Máme vyrovnanou kandidátku, bez problémových osobností, pracujeme na programu, který představíme v září," řekl Šindelář. Mezi voliče vyjedou občanští demokraté i na elektrokolech.
 
Pro sociální demokraty je nepříjemné, že nedávno ztratili hned čtyři zastupitele. Ti posílili konkurenci. Tři znechuceně přešli k Paroubkovým Národním socialistům LEV 21, jeden ke Straně práv občanů Zemanovci.

Zajímavým uskupením je třeba Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst. Sázet bude na voliče, kterým se zprotivily velké strany. Hnutí sestavilo kandidátku téměř výhradně z respektovaných starostů a hasičů. Slibuje, že pokud by uspělo, sníží počet naplno placených krajských radních.

"Krajské rozhodování přiblížíme vesnicím, které mají velké problémy třeba s udržením základních a mateřských škol," zdůraznila kandidátka Hnutí a starostka Útviny Lenka Straková.

Bez šance nemusí být ani Koalice pro Karlovarský kraj. Tedy sdružení tří malých stran - lidovců, zelených a O co jim jde?! Věří, že jim společná snaha vynese aspoň pět ze 45 křesel. Snaží se voliče nalákat svými recepty na snižování nezaměstnanosti - třeba na průhledná výběrová řízení a víc zakázek pro místní firmy.
 
Opakovat se už nebude minulé překvapení v podobě hnutí Doktoři za uzdravení společnosti. Po minulých volbách obsadilo čtyři křesla v zastupitelstvu a rok bylo součástí koalice s ČSSD a KSČM. Než se s levicí rozhádalo. Teď už Doktoři nekandidují.

"Vybíjet energii v krajských volbách a utkávat se s lumpy na krajské úrovni je zbytečné. Připravujeme se na volby do mnohem důležitějšího parlamentu, kde se tvoří zákony," vysvětlil krajský zastupitel za Doktory Dalibor Stach.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Najdete na iDNES.cz