Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vesnice na Doupově dostaly od armády nákladný dar, musí za něj platit

  9:10aktualizováno  9:10
Zmenšením vojenského újezdu Hradiště způsobila armáda řadu potíží obcím, ke kterým nově patří osady a vesničky dosud spravované vojáky. Musí se postarat o množství domů i zařízení a nevědí, kde na to vezmou peníze.

O správu bytových domů v Albeřicích se musí nově postarat vedení Verušiček, pod které vesnička nově spadá. | foto: Petr Toman, MF DNES

Jako danajský dar označuje starosta Verušiček Petr Kvasnička správu Albeřic, Malého Hlavákova a samoty Sklárna, které pod jím vedenou obec nyní nově patří. „Při vytváření plánu na zmenšení vojenského újezdu se myslelo jen na nově vzniklé obce. Na nás vůbec,“ zlobí se Kvasnička.

Verušičky se sice rozrostly o 142 obyvatel, a tím pádem by mohly od státu dostat i víc peněz do rozpočtu a dosáhnout na další dotace, přesto však starosta není spokojen.

„Dvě nově vzniklé obce, Doupovské Hradiště a Bražec, dostanou do začátku dvojnásobný rozpočet, armáda se jim ještě devět měsíců bude starat o služby a my? Všechno si musíme zařizovat sami,“ dodal nasupený Kvasnička.

Příkladem je i převzetí tří bytových domů v Albeřicích. „Správu nad územím máme necelý měsíc a už musíme investovat 50 tisíc do opravy kotle jednoho z domů. Dnes už navíc víme i to, že výsypka u kotlů vydrží maximálně tři roky a kotle pět let. Jeden kotel stojí přibližně 250 tisíc a v jednom domě jsou dva. A to je cena bez práce,“ rozčiluje se při počítání Kvasnička.

Armáda se brání vysvětlením, že vše předala v provozuschopném stavu. „V případě Albeřic dochází k předání bytového fondu, kulturního domu, pozemků, místních komunikací a inženýrských sítí. Vše uvedené je ve funkčním stavu a například u kanalizace byla provedena kamerová prohlídka a následně i oprava propadlých míst a vyčištění kanalizace na přítoku do čističky odpadních vod,“ uvedl mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Jan Šulc.

O nové obyvatele se také rozrostla Stráž nad Ohří. „Korunní Kyselka se k nám připojila jako samostatná místní část. Přibylo nám devět nových občanů, tím se pro nás skoro nic nezměnilo. Nyní plánujeme, že jim postavíme veřejné osvětlení,“ řekl starosta Stráže nad Ohří Miloslav Záleský.

Starosta Verušiček stále přemýšlí, co s nastalou situací. „Už při přípravě jsem některé kroky kritizoval a nyní se mi to potvrdilo. Kdybych to mohl změnit, domluvím se v Albeřicích, aby vznikla nová obec. Dostala by peníze a pak bychom si tu bohatou nevěstu klidně přijali pod svá křídla,“ dodal Kvasnička.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz