Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Máme otevřeno, hlásí první obchod Armády spásy v Česku. Je v Chodově

  6:54aktualizováno  6:54
Kalhoty, svetry, bundy, trička, boty. Vše visí vyžehlené na ramínkách nebo leží pečlivě srovnané na policích jako v kterékoliv prodejně. Ovšem s cenovkou, která zákazníka překvapí - jen pár desetikorun. Vítejte v dobročinném obchodě.

Armáda spásy otevřela v Chodově na Sokolovsku svůj první dobročinný obchod v České republice. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Obchod v Revoluční ulici v Chodově na Sokolovsku v úterý slavnostně otevřela Armáda spásy a je jejím prvním obchodem v Česku.

Charitativní prodejna funguje jednoduše. Přijímá od lidí vše použitelné z domácnosti, čeho se zbavují. Za drobný peníz opotřebované zboží prodává chudým lidem, kteří na nové nemají.

Výdělek Armáda spásy použije na financování svého centra sociálních služeb v Karlových Varech - tedy azylového domu, noclehárny a nízkoprahového centra pro bezdomovce.

V obchodě lidé koupí oblečení, domácí potřeby i plesové šaty

Obchod v chodovské Revoluční ulici, kde dříve prodejnu provozovalo občanské sdružení Útočiště, teď Armáda spásy za 150 tisíc korun zrekonstruovala. Opravy se ještě na jaře dočká fasáda. Otevírací doba je ve všední den od 10:30 do 15:30 hodin.

"Nabízíme veškeré dámské i pánské ošacení. Rovněž dětské a obuv. Máme také nábytek, domácí potřeby a vybalili jsme i plesové šaty a kabelky. Ceny jsou nízké, většinou od dvaceti do sta korun," přiblížila vedoucí obchodu Milena Srbová.

Připravuje i spuštění e-shopu. Zboží vyfotí a nabídne na internetu. Lidé si ho mohou přes počítač prohlédnout a objednat na dobírku. Kdyby darovaných obnošených věcí od lidí bylo málo, uvažuje se o nákupu na burzách nebo v bazarech, aby obchod sortiment udržel. Časem tu zákazníci budou moci také posedět u kávy.

Zároveň tím Armáda spásy vytváří nová pracovní místa dotovaná úřadem práce. Kromě vedoucí se chystá přijmout do obchůdku ještě pomocný personál. Zřejmě ženu, která poklidí, přinesené věci vypere, vyžehlí, zašije. A co se neprodá, zpracuje jako textil.

Neziskové organizace včetně Armády spásy si tento způsob výdělku osvojují. Zvykají si, že se nemohou spoléhat na státní dotace, kterých přichází málo.

"Zaměstnáváme třeba lidi z azylového domu na úklid nebo na zpracování palivového dřeva, které prodáváme. Máme i stroje na štěpkování. Organizace pak není tolik závislá jen na dotacích," potvrdil ředitel karlovarského centra Armády spásy Robert Jiruše.

I když Armáda spásy obvykle neprovozuje sociální služby, v Chodově v kanceláři za prodejnou otevře poradnu. "Pro lidi v nouzi, zadlužené. Navázali bychom na činnost občanského sdružení Útočiště, které skončilo. Žádáme na tyto služby o dotaci město Chodov," řekl mluvčí Armády spásy v Karlových Varech Martin Čop.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Najdete na iDNES.cz