Armáda spásy otevřela v Chodově na Sokolovsku svůj první dobročinný obchod v

Armáda spásy otevřela v Chodově na Sokolovsku svůj první dobročinný obchod v České republice. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Máme otevřeno, hlásí první obchod Armády spásy v Česku. Je v Chodově

  • 5
Kalhoty, svetry, bundy, trička, boty. Vše visí vyžehlené na ramínkách nebo leží pečlivě srovnané na policích jako v kterékoliv prodejně. Ovšem s cenovkou, která zákazníka překvapí - jen pár desetikorun. Vítejte v dobročinném obchodě.

Obchod v Revoluční ulici v Chodově na Sokolovsku v úterý slavnostně otevřela Armáda spásy a je jejím prvním obchodem v Česku.

Charitativní prodejna funguje jednoduše. Přijímá od lidí vše použitelné z domácnosti, čeho se zbavují. Za drobný peníz opotřebované zboží prodává chudým lidem, kteří na nové nemají.

Výdělek Armáda spásy použije na financování svého centra sociálních služeb v Karlových Varech - tedy azylového domu, noclehárny a nízkoprahového centra pro bezdomovce.

V obchodě lidé koupí oblečení, domácí potřeby i plesové šaty

Obchod v chodovské Revoluční ulici, kde dříve prodejnu provozovalo občanské sdružení Útočiště, teď Armáda spásy za 150 tisíc korun zrekonstruovala. Opravy se ještě na jaře dočká fasáda. Otevírací doba je ve všední den od 10:30 do 15:30 hodin.

"Nabízíme veškeré dámské i pánské ošacení. Rovněž dětské a obuv. Máme také nábytek, domácí potřeby a vybalili jsme i plesové šaty a kabelky. Ceny jsou nízké, většinou od dvaceti do sta korun," přiblížila vedoucí obchodu Milena Srbová.

Připravuje i spuštění e-shopu. Zboží vyfotí a nabídne na internetu. Lidé si ho mohou přes počítač prohlédnout a objednat na dobírku. Kdyby darovaných obnošených věcí od lidí bylo málo, uvažuje se o nákupu na burzách nebo v bazarech, aby obchod sortiment udržel. Časem tu zákazníci budou moci také posedět u kávy.

Zároveň tím Armáda spásy vytváří nová pracovní místa dotovaná úřadem práce. Kromě vedoucí se chystá přijmout do obchůdku ještě pomocný personál. Zřejmě ženu, která poklidí, přinesené věci vypere, vyžehlí, zašije. A co se neprodá, zpracuje jako textil.

Neziskové organizace včetně Armády spásy si tento způsob výdělku osvojují. Zvykají si, že se nemohou spoléhat na státní dotace, kterých přichází málo.

"Zaměstnáváme třeba lidi z azylového domu na úklid nebo na zpracování palivového dřeva, které prodáváme. Máme i stroje na štěpkování. Organizace pak není tolik závislá jen na dotacích," potvrdil ředitel karlovarského centra Armády spásy Robert Jiruše.

I když Armáda spásy obvykle neprovozuje sociální služby, v Chodově v kanceláři za prodejnou otevře poradnu. "Pro lidi v nouzi, zadlužené. Navázali bychom na činnost občanského sdružení Útočiště, které skončilo. Žádáme na tyto služby o dotaci město Chodov," řekl mluvčí Armády spásy v Karlových Varech Martin Čop.