Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice v Nové Vsi podniká. Prodává gothaj, housky, chleba a mléko

  7:06aktualizováno  7:06
Lidé jsou spokojeni, starosta je spokojený. Radnice v malé obci Nová Ves na Sokolovsku se rozloučila s původní nájemkyní místního obchůdku a rozhodla se provozovat ho sama. Obec s rozpočtem 3,5 milionu korun ročně si tak měsíčně přijde až na třicet tisíc korun čistého.

Prodejnu potravin a smíšeného zboží v Nové Vsi provozuje obec. Zákazníků chodí dost a tržby máme pěkné, libuje si prodavačka Jana Horová. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Gothaj, junior, šunkový, turista nebo i selský?" zasype prodavačka Jana Horová zákazníka pestrou nabídkou. Pestrou na poměry Nové Vsi, obce s 260 lidmi na konci světa ve Slavkovském lese.

Žena za pultem je od září zaměstnankyní obecního úřadu a místní obchůdek je asi jediný v kraji, který přímo patří obci, a ta v něm podniká.

Fotogalerie

Prodavačka jezdí dvakrát nebo i třikrát týdně obecní dodávkou do velkoobchodu pro zásoby.

Někdy jí pomáhá i starosta Pavel Straka. Toho se občas zeptá, jakou cenu má napsat na štítek u zboží v regálu.

"Blížím se cenám v městských obchodech. Porovnávám je na internetu. Když nakupuju potraviny v akci, lidé je dostanou levněji i v Nové Vsi. Starosta mi řekl, abych přirazila nejvýš korunu nebo dvě. Zákazníků chodí dost a tržby máme pěkné," libuje si Jana Horová.

Kdo chce něco navíc, může si u ní zboží objednat. A na nákupy už nemusí dojíždět spoustu kilometrů do Horního Slavkova, Bečova nebo až do Sokolova.

Donedávna obec obchod pronajímala podnikatelce Ljubě Svobodové. Straka byl však se sortimentem krámku hrubě nespokojen. "Tragédie. Socialismus s poloprázdným pultem a předraženým zbožím," nadával, než nájemní smlouvu vypověděl (více čtěte zde).

On a prý i zákazníci si stěžovali, že část vystaveného zboží obchodnice prodává svým známým. Kdo třeba chtěl poslední dvě sklenice zelí, dostal maximálně jednu s vysvětlením, co by pak v regálu zbylo? "Zboží leželo ve vitríně, ale ne všechno se dalo koupit. Pro mě absolutně nepochopitelné," diví se Straka ještě dnes.

Radnice vydělá až 30 tisíc měsíčně čistého

Obecní obchod si nemůže starosta vynachválit. Čerstvě vymalováno, uklizeno, dostatek zboží za přijatelné ceny, ochotná obsluha. A radnice mnohem víc vydělá.

Zatímco dřív inkasovala z nájmu pět tisíc měsíčně, teď se čistý zisk pohybuje kolem 30 tisíc. A to není pro Novou Ves s rozpočtem 3,5 milionu korun zanedbatelná suma.

Zákazník Dezider Kudík jezdíval dříve na nákupy až do Horního Slavkova. "Teď nakupuju už jen u nás a levně. Je to tu lepší, víc zboží. Obec se snaží, jsem spokojený. A ještě na rozdíl od dřívějška dostanu účtenku, abych si doma mohl nákup zkontrolovat."

Vypuzená obchodnice Ljuba Svobodová si založila doma svůj vlastní obchůdek, takže v Nové Vsi teď fungují dva. Svobodová nesouhlasí s tím, že v pronajatém krámu neměla co prodávat.

Tvrdila, že zákazníků ubylo s příchodem sociálně slabých do vsi. A že výpověď dostala proto, aby starosta Straka mohl přihrát místo prodavačky své známé. Straka nepopírá, že Horová je jeho známou. "Ale vím, že obchod povede dobře. Jde mi o věc. Obchod ještě musíme doladit, aby byl útulnější," dodal starosta.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Další z rubriky

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

Grafton Recruitment Praha
Procesní inženýr / technolog

Grafton Recruitment Praha
Karlovarský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz