Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavbě poslední části obchvatu Sokolova překáží rodinný dům

  17:34aktualizováno  17:34
Druhou etapu západního obchvatu Sokolova a Svatavy začala stavět firma Eurovia CS. Skoro dva kilometry dlouhá silnice za 147 milionů korun bude hotova v červenci 2014. Pomůže odvést tranzitní dopravu z ulic.

Dokončení obchvatu Sokolova nebrání nedostatek peněz, ale spor o náhradu za vyvlastněný dům. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Akci financuje stát z programu na zahlazování následků po dolování. "Sokolov bude jedním z mála měst chráněných ze všech stran obchvatem," pochvaloval si Zdeněk Berka, starosta Sokolova.

Starostka Svatavy Kateřina Telínová souhlasí. Obchvat podle ní odkloní těžká auta mířící nyní skrz městys do Habartova. Navíc přiblíží návštěvníky k rekreační zóně jezera Medard. Pod silnicí povede podchod pro pěší a cyklisty.

Nově zahájený úsek naváže mimoúrovňovou křižovatkou na severní obchvat Sokolova v Kraslické ulici. Zamíří přes řeku Svatavu a železniční trať po jižním okraji městyse.

V rámci protihlukových opatření se počítá s výměnou oken v domech v Kraslické ulici a s protihlukovou stěnou ve Svatavě.

Důležitější ale teď je, jestli se úřadům podaří rychle vyvlastnit rodinný dům, který překáží stavbě třetího a posledního úseku obchvatu.

Chystaná poslední část propojí obě už zahájené. Jinak by první dva úseky neměly smysl. Peníze na třetí část má ministerstvo financí připravené.

Krajská správa zaspala, mohla dům vydražit

Městský úřad v Sokolově vydal před pár dny rozhodnutí o vyvlastnění domu. Jeho majitel Petr Trojan se asi odvolá ke krajskému úřadu a pak se ještě může bránit soudně. To potrvá několik měsíců.

Ke sporu nemuselo dojít. Krajská správa a údržba silnic, která akci připravovala, zaspala. Trojan totiž koupil dům v dražbě, aniž by si toho silničáři všimli. Krajská firma se mohla dražby také zúčastnit a na výkupu ušetřit.

"O dražbě jsme se dozvěděli pozdě. Od původního vlastníka jsme souhlas ke stavbě obchvatu měli. Když jsme zjistili, že novým majitelem je pan Trojan, začali jsme jednat s ním," popsal postup technický náměstek Krajské správy a údržby silnic Petr Šťovíček.

Náhrada za vyvlastnění je stanovena znaleckým posudkem na 2,35 milionu korun. Trojan ale předložil jiný znalecký posudek na 4,7 milionu a požaduje 5 milionů korun. Spor odmítl komentovat. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," řekl.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz