Slavkovský les – rašeliniště Tajga u Kladské

Slavkovský les – rašeliniště Tajga u Kladské | foto: Radka Páleníková, iDNES.cz

Rašeliniště a mokřady Slavkovského lesa získaly významnou ochranu

  • 0
Mokřadům ve Slavkovském lese se dostalo mezinárodního významu. Od září je chrání takzvaná Ramsarská úmluva. Slavkovská rašeliniště, slaniště a vlhké louky s minerálními prameny se tak zařadily na seznam více než 1 800 vzácných oblastí světa. Mezi nimi jsou i místa ve Spojeném království nebo třeba Kanadě.

"Kromě vývěrů minerálních pramenů, které lidé využívají šetrným způsobem po staletí, jsou mokřady jedinečné také vývěry plynů, takzvanými mofetami," říká přírodovědec Přemysl Tájek ze Správy CHKO Slavkovský les.

V unikátním biotopu se daří hnědáskovi chrastavcovému, což je v Evropě kriticky ohrožený motýl. Dosahuje velikosti až 4,5 centimetru a v Čechách žije pouze na několika místech. Domov ve slavkovských mokřadech však našlo mnohem víc živočišných druhů než jen on.

"Je to třeba žluťásek borůvkový, perleťovec severní, z ptáků pak chřástal polní a z brouků například střevlík ménétriesův," říká Přemysl Tájek.

Území, kterému se dostalo mezinárodního významu, se táhne od Ovesných Kladrub k Pramenům a Krásnu a zahrnuje také Kladskou. "Pokud bych měl k něčemu přirovnat, co znamená mezinárodní význam pro mokřady, tak je to stejné, jako když je město zapsáno v UNESCO," vysvětluje přírodovědec.

Kromě Slavkovského lesa se na seznam dostala Horní Jizera, která leží v Jizerských horách. Mokřadů podle přírodovědců v České republice značně ubývá. Krajina tak vysychá, voda rychleji odtéká a zvyšuje se riziko povodní.