Nové pítko, ze kterého vytéká Ottův pramen v prostoru parku v Kyselce, vyzkoušela i malá Anežka. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Další sláva v Kyselce. Oblíbený Ottův pramen vytéká ze stylového pítka

  • 0
Oblíbený Ottův pramen už v Kyselce teče z nového litinového pítka umístěného v upraveném lázeňském parku. Po slavnostním znovuotevření mu ve čtvrtek požehnal plzeňský biskup František Radkovský. Dlouhá léta byl pramen svedený z Ottovy kolonády do výklenku ve věži Jindřichova dvora.

"Někdo nám týden co týden urazil na potrubí ventil, takže jsme bojovali se stříkající vodou, která máčela zdivo ve výklenku a tekla přímo do základů Jindřichova dvora. Nyní jej můžeme začít pomalu vysoušet," popsal praktickou stránku přemístění Ottova pramene ředitel obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka Miroslav Perout.

Vysvěcení pramene má podle vedení společnosti i symbolický význam. Elegantní a důstojné pítko je naproti soše Heinricha Mattoniho, který lázně v Kyselce proslavil.

"Socha, kterou jsme loni navrátili do parku, se tak dívá na pramen vody, která přináší život. Mám z toho obrovskou radost," uvedl ředitel.

Pítko není jedinou novinkou v Kyselce. Do výklenku věže Jindřichova dvora se totiž ve čtvrtek po letech vrátila kopie busty významného balneologa Dr. Josefa Löschnera i s pamětní deskou. Originál pískovcové desky se nedochoval, takže Lázně Kyselka zadaly výrobu kopie podle historických fotografií.

Bustu od sochaře Thomase Seidana nechal zřídit v roce 1884 Heinrich Mattoni při hlavní promenádní cestě v parku mezi Jindřichovým dvorem a Lázeňskou restaurací uprostřed obce Kyselka (Giesshübl - Sauerbrunn).

Před 1. světovou válkou dílo přenesli do interiéru stáčírny Löschnerova pramene a po roce 1945 ho lidé viděli ve výklenku Jindřichova dvora. V 90. letech 20. století postupně chátralo a skončilo v depozitáři.

Důvod ke spokojenosti mají vedle Lázní Kyselka i Karlovarské minerální vody, které přispěly na vybudování pítka i na kopii busty. Před měsícem v Kyselce představily veřejnosti i pravnukovi hraběte Mattoniho Rudimu svůj první zrekonstruovaný objekt, dům Stallburg.

"Jeho nová podoba se v těchto dnech dočkala prvního ocenění odbornou veřejností. Objekt zvítězil v soutěži Fasáda roku 2014 - kategorie rekonstrukce bytového domu," sdělil generální ředitel společnosti Alessandro Pasquale.