Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Projel tudy Vlak svobody. Teď má trať z Aše do Selbu šanci na obnovu

  19:10aktualizováno  19:10
Na konci příštího roku by mohly vyjet první osobní vlaky mezi Aší a bavorským Selbem. Peníze na obnovu trati, více než 300 milionů korun, přitečou hlavně z fondů Evropské unie. Trať je známá i díky Vlaku svobody, který tudy projel v roce 1951.

Nepoužívané trati z Aše do Selbu svitla naděje na obnovení. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Dělníci už začali v Bavorsku likvidovat více než dvacetileté dřeviny, které vyrostly v kolejišti a jeho těsné blízkosti na opuštěné trati spojující Aš s německým Selbem. Je to první krok k obnově téměř zapomenutého železničního spojení.

Příběh Vlaku svobody

Trať z Aše do Selbu je známá i díky Vlaku sbobody. Tak je pojmenovaný vlak z Prahy do Aše, který 11. září 1951 rychle projel ostře střeženou česko-německou státní hranici a zůstal v americké zóně v Bavorsku. Sto deset českých cestujících se náhle ocitlo za železnou oponou, drtivá většina z nich neplánovaně. Čtyřiatřicet lidí se nakonec rozhodlo zůstat za hranicemi, zbytek se o dva dny později vrátil do své komunistické vlasti za ostnatým drátem.

Příběh Vlaku svobody, jak vlak číslo 3717 nazvali západní novináři, vzbudil pozornost celého svobodného světa. Železná opona byla proražena a studená válka měla rázem další hrdiny. Zatímco jedni se dostali na fotografie zahraničních časopisů, jejich příbuzní v Československu skončili potichu před soudem a později ve vězení.

"Původně měly první přeshraniční vlaky vyjet už na konci letošního roku. To se ale ukázalo jako nereálné," připomněl ašský místostarosta Pavel Klepáček. Proč? Vyšlo najevo, že česká ani německá strana nedokážou trať včas obnovit.

Němci komplikaci vyřešili, už mají plány na obnovu

Jako největší komplikace se ukázala stavba železničního mostu přes obchvat obce Erkesreuth u Selbu, kde je nutné novým mostem překlenout silniční obchvat. Kvůli přeložce silnice Němci přerušili železniční spojení a vytrhali asi 80 metrů kolejí.

Teď už ale existují plány jak na stavbu nového mostu u Erkesreuthu, tak i na prodloužení železničního nadjezdu ve Wildenau. "Předpokládané náklady na české straně jsou asi 75 milionů korun," uvedl před časem mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Tesař.

Město Aš uvažuje, že by vybudovalo kvůli přeshraničnímu spojení nový autobusový terminál, který by zajistil dopravu autobusy do centra z poměrně odlehlého hlavního nádraží. Na české straně chce oproti původním plánům Správa dopravní a železniční cesty investovat i do rekonstrukce dlouhá léta zanedbávaného ašského nádraží.

Trať je známá díky Vlaku svobody

Na obnovení trati se shodli zástupci českého a bavorského ministerstva dopravy. Ti nedávno v Hofu podepsali společné memorandum. Německá strana předpokládá, že obnova tamní části trati bude stát asi čtvrt miliardy korun.

V Aši doufají, že železnice ulehčí silničnímu hraničnímu přechodu Aš - Selb, který patří k nejvytíženějším v Karlovarském kraji.

Trať z Aše do Selbu je známá i díky Vlaku svobody. Tak se říká vlaku z Prahy do Aše, který 11. září 1951 rychle projel ostře střeženou česko-německou státní hranici a zůstal v americké zóně v Bavorsku.

Poslední osobní vlak přejel u Aše česko-německé hranice v 50. letech minulého století, nákladní doprava tam skončila v roce 1995. Od té doby koleje jen chátrají, svršek je zarostlý několikametrovými náletovými dřevinami. V záchranu přeshraniční železnice už přitom téměř nikdo nevěřil.

Kvůli délce trati bude mnohem dražší obnova železničního spojení na německé straně. O čtvrtmiliardové náklady se podělí z velké části Německo a Evropská unie.

Zatímco v Čechách lidé vyčkávají, jak záměr dopadne, v sousedním Bavorsku má obnova přeshraniční trati řadu odpůrců. Ti se bojí, že vlaky mezi Aší a Selbem budou jezdit téměř prázdné a že se tedy investice nevyplatí.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz