Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po velkorysé obnově se po letech vrací vlaky na trať z Aše do Selbu

  9:11aktualizováno  9:11
Na změny v jízdních řádech se od 13. prosince musejí připravit lidé v Karlovarském kraji, kteří cestují vlakem. Řada z nich se ale zlobit nebude, neboť přibudou nové spoje, komfortnější vozy a ceny se až na některé typy jízdenek nebudou měnit.

Německý železničář Jan Röder ukazuje přímo na hranici rozdíl mezi uchycením kolejí na německé (vlevo) a české straně. Vlaky tady začnou znovu jezdit | foto: Martin Stolař, MAFRA

Tou největší novinkou je přitom otevření nového přeshraničního spojení Aš – Selb – Plößberg na trati mezi Chebem a bavorským Hofem.

„Znovuzprovoznění se týká celkem sedmikilometrového úseku, z něhož dva kilometry jsou na české straně, pět kilometrů na straně německé,“ uvedl Vladimír Omelka, ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah.

Na obnovené trati nebyla provozována osobní doprava od konce války, nákladní skončila v roce 1995. Na německé straně posléze trať přerušily obchvaty. Zástupci Českých drah počítají s tím, že trať znovu slavnostně otevřou 13. prosince.

„Je to poměrně velkorysý projekt, počítá s devíti páry mezinárodních vlaků mezi Aší a Hofem, z nichž osm párů bude jezdit na celé trati až do Chebu, respektive Marktredwitzu,“ popsal Vladimír Omelka.

Na německé straně totiž zvítězil dopravce Länderbahn, který provozuje trať z Marktredwitzu do Chebu. Zatímco na české straně spolkla obnova trati 75 milionů korun, na té německé to bylo 14 milionů eur - tedy zhruba 375 milionů korun. Spojení by podle zástupců Českých drah měly doplnit ještě spoje, které pojedou ze zastávky Aš do zastávky Aš – město.

Z Chebu do Prahy rychleji

Dobré zprávy se od poloviny prosince dočkají také lidé, kteří se v neděli tísnili v pendolinu mířícím z Mariánských Lázní do Prahy přes Plzeň. České dráhy za ním vyšlou na trať rychlík Berounka, který má oblíbenému pendolinu ulevit.

Cestující, kteří využívají spoje mezi Karlovými Vary a saským Johanngeorgenstadtem, se zase můžou těšit na motoráky RegioShark, kde budou jezdit ve většině případů, a to zejména o víkendech.

Úpravy jízdních řádů se dotknou i na před časem obnovené železniční trati do Horního Slavkova - Kounic. Na objednávku kraje tam totiž od 30. dubna do 4. září pojedou vlaky o sobotách a nedělích. České dráhy počítají s přímým ranním vlakem z Karlových Varů a odpoledne zpět. V úseku Horní Slavkov – Kounice – Krásný Jez a zpět pojedou přes den čtyři páry vlaků jako přípoje na vlaky dopravce GWTR.

Studium nových jízdních řádů jistě nemine cestující, kteří využívají vlaky na trase Cheb – Ústí nad Labem – Praha.

„V důsledku zkrácení jízdních dob dochází ke zrychlení a odjezdy a příjezdy budou o několik minut posunuté,“ řekla mluvčí Český drah Radka Pistoriusová. Jednat se podle ní bude zhruba o devět minut.

Ceny jízdenek se nezmění

Jednou z dobrých zpráv pro cestující je i to, že ceny jízdenek se s novým jízdním řádem většinou nebudou měnit. Mírné zvýšení by mohlo potkat cenu přepravného za jízdní kolo, a to o 5 až 10 korun. České dráhy pátým rokem provozují na nádražích půjčovny, které byly otevřené od začátku dubna do 1. listopadu. Za podpory kraje fungovaly na dolním nádraží v Karlových Varech, Chebu, Mariánských i Františkových Lázních, Lokti, Sokolově, Aši a po předchozí domluvě bylo možné vypůjčit nebo vrátit kola také ve stanici Nejdek.

„České dráhy letos celkem zaznamenaly 449 výpůjček, což je ve srovnání s loňskou rekordní sezonou pokles. Důvodem bylo především horké letní počasí,“ vysvětlila Radka Pistoriusová. Největší zájem byl stejně jako v předchozích letech v lázeňských městech. Nejvíce kol, a to 221, se půjčilo na karlovarském dolním nádraží, druhé místo obsadily Františkovy Lázně se 78 zapůjčenými koly, třetí místo patří Mariánským Lázním, kde půjčovny vydaly 53 bicyklů. Stejné půjčovny podle mluvčí zaznamenaly největší zájem také u elektrokol.

Podle hejtmanova náměstka Jakuba Pánika je za posledních šest let vidět, že České dráhy na modernizaci opravdu zapracovaly. V návrhu rozpočtu počítá kraj s tím, že je v příštím roce podpoří 223 miliony korun.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz