Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manažeři podle policie připravili soukromou nemocnici o osm milionů

  11:11aktualizováno  11:11
Policie obvinila manažery soukromé Nemocnice v Mariánských Lázních. Manipulovali s penězi špitálu tak, že si sami podle vyšetřovatelů přišli na několik milionů korun.

Jeden z obviněných - jednatel společnosti Nemocnice Mariánské Lázně Antonín Strolený. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Informaci jako první přinesl deník Právo.

Mezi obviněnými jsou oba jednatelé nemocnice - Antonín Strolený, Miluše Tuková a také člen dozorčí rady Vladimír Michalčák. V roce 2011 na valné hromadě rozhodli, že z peněz určených na opravy špitál půjčí 64 milionů korun na dva roky s úrokem 7 procent svému většinovému vlastníkovi - firmě West Bohemia Medical Holding.

Ale West Bohemia Medical Holding řízená právě Stroleným, Tukovou a Michalčákem okamžitě peníze půjčila dál jiné firmě s mnohem vyšším, dvojnásobným úrokem. Rozdíl ve výši osm milionů korun si nechali. "Jde o škodu, která vznikla nemocnici," uvedl mluvčí policie Pavel Valenta.

"Stíháme čtyři lidi pro porušování povinnosti při správě cizího majetku. Hrozí jim dva až osm let vězení," potvrdil chebský státní zástupce Václav Opl.

Žádná škoda nevznikla, brání se obvinění

Jeden z obviněných - Antonín Strolený - ve čtvrtek na dotaz MF DNES odmítl kauzu jakkoli komentovat. "Nebudu se vyjadřovat." On i Tuková ve výroční zprávě nemocnice za rok 2012 ohledně půjčky tvrdili, že "ovládané osobě (nemocnici) nevznikla v důsledku vlivu ovládajících osob (West Bohemia) žádná újma".

U první části finanční transakce asistovalo také vedení města Mariánské Lázně v čele se starostou Zdeňkem Králem a místostarostou Petrem Horkým. Oba se zúčastnili valné hromady, kde většinový vlastník West Bohemia o půjčce 64 milionů rozhodl. Město, které vlastní v nemocnici už jen menšinový třináctiprocentní podíl, nesouhlasilo, ale nemohlo s tím nic dělat.

"Většinový vlastník transakci schválil a šlo se domů. My byli proti, nelíbilo se nám to," řekl Petr Horký. Připouští ale, že půjčka vypadala výhodně. Nemocnice měla za dva roky na úrocích získat 4,4 miliony korun. O tom, že West Bohemia půjčí peníze obratem někomu dalšímu ještě mnohem výhodněji, nemělo vedení města ani tušení. Dozvědělo se to od policie.

Peníze byly určené na opravy a investice

Podle Horkého šlo o peníze původně určené na opravy a investice, z nichž ale sešlo. "Vedení se je nechystalo takto využít." Zbyly na účtu ještě z dob, kdy většinový podíl ve špitálu držela firma Asklepion Romana Šmuclera.

Ta kdysi slíbila, že na rekonstrukci sežene 70 milionů. Slib splnila jen částečně. Peníze dodala, pak ale Roman Šmucler svůj podíl ve špitálu v roce 2011 prodal a za nového majitele a investora označil Vladimíra Michalčáka z West Bohemia Medical Holding.

Loni se Nemocnice Mariánské Lázně dostala do potíží. Zrušila lůžkové chirurgické i urologické oddělení, jednotku intenzivní péče a operační sály. "Zůstala interna a všechny ambulance. V omezeném režimu nemocnice funguje dál," řekl místostarosta Horký.

Špitál podle něj loni ukončil hospodaření se ztrátou, bližší ekonomické informace ale Horký nemá. Na příští valné hromadě se bude o ztrátě jednat. "Většinový majitel chce, aby se město na úhradě ztráty podílelo," dodal Horký.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Najdete na iDNES.cz