Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obžalovaní policisté mluvili o zatýkaném Romovi vulgárně do vysílačky

  19:27aktualizováno  19:27
Po drsném policejním zákroku zemřel v roce 2012 v Kynšperku na Sokolovsku Rom Ludovít K. Policisté ho mlátili, spoutali, klečeli na něm a vyvraceli mu obuškem ruce, než přestal dýchat. U soudu s obžalovanou hlídkou teď vyšlo najevo, že o něm muži v uniformě mluvili do vysílačky dost nevybíravě.

Podpraporčík Vítězslav Novák (vpravo) a praporčík Pavel Herink (uprostřed) se svým obhájcem u sokolovského soudu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kynšperští policisté Pavel Herink a Vítězslav Novák volali 5. května 2012 před půlnocí vysílačkou na operační středisko.

Vzpouzejícího se podivína nazývali „stodvacetikilovým ožralým cikánem“ a operačnímu důstojníkovi líčili, že se jim ho stále nedaří přemoci. „Mlátí sebou jako blázen. Máme co dělat udržet ho. Už jsme ho zpacifikovali. Ležíme na něm, je to cikán jako hovado,“ hlásil do vysílačky jeden z policistů.

Přitom hovory se zaznamenávají. Nahrávky v pátek sloužily jako důkaz u sokolovského soudu, kde Herink s Novákem jsou v pozici obžalovaných. Státní zástupkyně je viní, že zběsilým zákrokem zavinili smrt Ludovíta K. Otec tří dětí zemřel o několik hodin později na otok mozku v Nemocnici Sokolov.

S Romem, který odmítl jít s policisty k autu a choval se bláznivě, se policisté dlouho prali. Přitom vůbec nebylo jasné, jestli něco provedl. Hlídka ho potkala, když jela k lávce u řeky, kde kdosi údajně napadl ženu. Na místě ale nebyl oznamovatel události, ani napadená žena. Jen Ludovít K., který blábolil nesmysly, modlil se, vyhrožoval a odmítal muže v uniformě poslechnout.

„Přestal reagovat. Vypadá to, že dýchá, ale puls má nehmatný. Je nafetovanej nebo ožralej,“ volala hlídka po zákroku na operační středisko a dožadovala se rychlé sanitky. „Rozumím, vydrž,“ zněla odpověď. Později se ukázalo, že muž alkohol ani drogy v sobě neměl.

Policisté by měli být nestranní, říká šéf romského sdružení

Předseda romského občanského sdružení Khamoro Emil Voráč považuje mluvu policistů za urážlivou. „Dokresluje to, jak se vůči zadržovanému zachovali. Svědčí to o jejich charakteru. Policisté a třeba i lékaři by si měli dávat na taková slova pozor a měli by být nestranní,“ míní Emil Voráč, který nahrávky slyšel z lavice, na kterých u soudu sedává přihlížející veřejnost.

Zároveň existuje vážné podezření, že se rodina zesnulého pokoušela ovlivňovat svědka celé události. Ve hře je totiž požadavek na odškodnění pro rodinu ve výši jednoho milionu korun. Obžalován je ale i bratr družky Ludovíta K. Dušan Sivák. Zbil svědka Jakuba S., aby ho přiměl vypovídat u soudu v neprospěch stíhaných policistů.

„Uhodil jsem S., protože mi začal nadávat do cikánů. Nenaváděl jsem ho. Jen jsem mu řekl: Ať už soud skončí, nemá cenu lhát,“ líčil při hlavním líčení Sivák. Nešikovně se při tom zamotal do protichůdných tvrzení. Nakonec přiznal, že udělal chybu a litoval, že svědka S. kontaktoval. Na soud kvůli vydírání Sivák ještě čeká.

Případ obžalovaných policistů bude výslechem znalců a dalších svědků pokračovat v listopadu. Znalci, kteří už u soudu vypovídali, se rozcházejí v názoru, jestli hlídka zásah nepřehnala. A zda vůbec mohla vzpurného Ludovíta K. obuškem a zalehnutím přidusit natolik, že pak na otok mozku v nemocnici skonal.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Najdete na iDNES.cz