Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přivítejte naše miminko, musí teď rodiče prosit na radnicích

  12:37aktualizováno  12:37
Kvůli ochraně osobních dat už města nemohou zvát na vítání občánků nebo zasílat blahopřání k životnímu jubileu. Úředníci už totiž nesmějí nahlížet do matrik a lidé se musejí hlásit sami. Má se tím předejít i nečekaným překvapením. Jedna jubilantka například tajila, že je o 10 let starší.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ochrana osobních údajů nejnověji komplikuje vítání nově narozených občánků, ale i předávání gratulací lidem, kteří se dožívají životního jubilea. 

Zatímco až dosud úředníkům stačilo podívat se do matriky a zaslat pozvánku, dnes je všechno jinak. Úřad pro ochranu dat totiž neumožňuje městům a obcím získat informace z matrik. Lidem, kteří by chtěli svého potomka nechat oficiálně přivítat, tak nezbyde, než o to radnici pořádat. Oslavenci jsou na tom podobně.

Sami úředníci se o problému příliš bavit nechtějí. Přiznávají však, že ve snaze vyjít vstříc lidem balancují někdy na hraně zákona.

„Vítání občánků pořádáme čistě na žádost rodičů. Ti se musí, pokud o to mají zájem, sami aktivně přihlásit. Informace mohou získat na webových stránkách nebo při přihlašování dítěte na matrice,“ uvedla mluvčí karlovarského magistrátu Helena Kyselá s tím, že při malé slavnosti promluví některý ze zastupitelů, rodiče obdrží pamětní list a nový občánek hračku.

Podobně řeší problém v Sokolově. Rodiče, kteří mají o vítání zájem, se mohou přihlásit přes formulář na stránkách města. Podobně jsou na tom i zájemci o slavnostní přivítání v Chebu. Od letošního února navíc nemohou počítat ani se službami fotografa, pokud si ho sami nezajistí.

Stejná pravidla platí i pro jubilanty, kteří by si přáli, aby jim někdo z města oficiálně poblahopřál. Mnohým dříve narozeným se ale takový postup příčí, navíc se o novince často ani nedovědí.

„Je to smutné. Pokud nás nikdo z rodiny nebo známí jubilanta neinformují, nemůžeme poslat ani blahopřání,“ potvrdila Romana Černíková z Městského úřadu v Sokolově.

„Pochybuji, že by se některý náš klient sám radnici ozval s tím, že bude slavit kulatiny. My budeme o této možnosti informovat jejich blízké,“ uvedla ředitelka Domova pro seniory v Chebu Radka Müllerová.

V některých případech se v minulosti úředníci setkali už i s tím, že zveřejnění jména a věku v novinách jubilanty rozmrzelo. Jedna z oslavenkyň dlouhá léta tajila, že je o deset let starší.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz