Evropská noc pro netopýry v Hradci Králové.

Evropská noc pro netopýry v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Netopýři si oblíbili středověký důl Jeroným. Zimuje tu i vzácný druh

  • 0
S čelovkami na přilbách vstoupili ochránci přírody opět po roce do nitra středověkého dolu Jeroným na Sokolovsku. Čekalo je tu překvapení. Netopýři si štolu oblíbili a zimuje jich tu přibližně 160. Tedy o třetinu více než loni. Mezi nimi i jeden netopýr brvitý, který se ve Slavkovském lese dosud neobjevoval.

"Netopýra brvitého se podařilo zaznamenat poprvé loni na jiném místě v západních Čechách. Od té doby jsme ho tu neviděli. Tohle je tedy druhý záznam, velmi překvapivý a zajímavý. Je to pro nás událost," zhodnotil Přemysl Tájek, přírodovědec ze správy Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Zdejší nový druh se podle něj nejblíže vyskytuje na Moravě, v Pošumaví nebo na německé straně v krasovém území Francký Jura. Odborníci zatím nevědí, kde se tu vzal a proč se počet zimujících létajících savců v Jeronýmu z roku na rok o tolik zvýšil. Výkyvy ale nejsou výjimečné.

Unikátně dochovaná stará šachta patří k nejvýznamnějším zimovištím netopýrů ve Slavkovském lese a mezi desítku nejlepších v celých západních Čechách. Populaci ve staré části důlního díla přírodovědci mapují už od roku 1995, v novější od roku 2006.

Dva savci se utopili

Před pár lety tu spatřili unikátní albínskou verzi netopýra vodního. Letos našli dvě zvířata, která se v podzemí utopila. Loni technici vodu ještě odčerpávali, aby mohli pracovat na zpřístupnění dolu pro veřejnost (více čtěte zde). Přes zimu, kdy právě kvůli zimování netopýrů musely práce ustat, však hladina vystoupala. Někde až o pět metrů.

Do Jeronýma, kde zůstaly zachovány cenné stopy po ruční těžbě cínu z počátku 16. století, snad už letos v září poprvé vkročí turisté. Muzeum Sokolov, které důl spravuje, připravuje výběrové řízení na firmu, která za peníze kraje a ministerstva průmyslu podzemní prostory připraví. "Koncem srpna má být hotovo, abychom mohli zorganizovat první prohlídky," plánuje ředitel muzea Michael Rund.

Netopýry vábí Jeroným už dávno. Je ideálním místem pro jejich podzimní rojení. Dospělí jedinci se tu páří, mladí se pak učí létat. K vidění je více druhů. Kromě obvyklých netopýrů velkých, ušatých a řasnatých tu poletují také vzácní velkouší, netopýr Brandtův, vodní a vousatý.

Při akrobatickém letu savci dosahují rychlosti až 50 kilometrů v hodině, uloví až několik tisíc komárů za noc a během zimování stonásobně sníží frekvenci tepu srdce.