Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klíšťata teď útočí nejvíce. V kraji jsou už čtyři případy encefalitidy

  8:42aktualizováno  8:42
Enormní zájem o očkování proti encefalitidě v Karlovarském kraji hlásí Všeobecná zdravotní pojišťovna, která na svůj očkovací program přispívá z fondu prevence. Loni za první půlrok se nechalo naočkovat 290 lidí, letos za stejné období už 1 142.

Klíšťata mohou být při chuti klidně až do prosince, záleží na počasí. | foto: Profimedia.cz

Třiapadesátiletý technik z Karlovarska doplatil na nákazu klíšťovou encefalitidou, proti které nebyl očkovaný. Letos počátkem dubna uvedl u lékaře, že má zvýšenou teplotu a škrábe ho v krku. Dostal antibiotika, po kterých přišla přechodná úleva.

V polovině dubna se zvýšená teplota vrátila, přidalo se mimo jiné zvracení, bolesti hlavy, kloubů a svalů. Proto lékaři muže hospitalizovali na infekčním oddělení karlovarské nemocnice. Je to jeden z případů registrovaných Krajskou hygienickou stanicí v Karlových Varech.

Celkem má do 19. června nahlášené už čtyři případy onemocnění klíšťovou encefalitidou. Ani jeden nemocný nebyl očkovaný. Všechny případy si vyžádaly hospitalizaci. Nikdo z pacientů neudával konzumaci nepasterizovaného mléka či výrobků z něj. Přisátí klíštěte udával jeden pacient. V jednom případě pacient odstraňoval klíště psovi.

„Klíšťata teď útočí nejvíc. Nemoc napadá mozek a mozkové blány. Vyloučit nelze dlouhodobé následky - ochrnutí, poruchy soustředění a v krajním případě smrt.“ řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Konstatoval, že zájem o příspěvek VZP na vakcínu proti klíšťové encefalitidě vysoce překračuje očekávání. Nejvíce se nechali za prvních šest měsíců letošního roku očkovat lidé na Karlovarsku, pak na Sokolovsku a na Chebsku. VZP na vakcínu přispěla částkou přes půl milionu korun.

Pojišťovna vysvětluje enormní zájem o očkování v Karlovarském kraji tím, že na rozdíl od loňska dává letos příspěvek i dětem mladším 16 let. Navíc je jeho získání jednodušší. Skončil totiž takzvaný voucherový systém, kdy zájemce musel nejprve pro voucher na pobočku VZP, pak si ho nechat potvrdit při očkování u lékaře a pak znovu jít na VZP pro peníze.

„Teď stačí přinést od lékaře doklad o zaplacení a aplikaci vakcíny a příspěvek může být vyplacený. Odpadá tak jedna cesta na pobočku,“ upozornil Tichý. Zájemci se mohou nechat očkovat proti encefalitidě v karlovarské a sokolovské pobočce Zdravotního ústavu.

V Chebu očkuje očkovací centrum společnosti ImunoSantana. Očkování stojí 924 korun dospělého a 854 dítě. „Jsme na pracovišti v Májové ulici denně. Vakcíny máme pro děti i pro dospělé. Přijít může každý, i když není náš pacient. Po zaplacení vakcíny vystavíme účtenku, kterou je třeba donést na pojišťovnu kvůli vyplacení příspěvku,“ řekla zdravotní sestra Hana Urodževičová.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Ryby dusí tropická vedra, rybáři jim proto musejí důkladně čeřit vodu

Student vodňanské rybářské školy Vladimír Kolář kontroluje aerátory na Ptačím...

Tropické teploty ohrožují chovné rybníky v celém Karlovarském kraji. Dlouhotrvající sucho a nestandardně vysoké teploty...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Najdete na iDNES.cz