Na sokolovském židovském hřbitově odhalili pamětní desku židovským ženám zemřelým v koncentračním táboře ve Svatavě. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pamětní deska připomíná ženské oběti z lágru ve Svatavě

  • 0
Vězeňkyně, které zemřely ve svatavském pracovním táboře, mají svou pamětní desku na sokolovském židovském hřbitově. Jejich jména se podařilo vypátrat historikovi Vladimíru Bružeňákovi.

Historik dal dohromady první ucelený seznam, a to díky americkým i německým archivům a řadě dalších dokumentů. „Odhalení desky je nesmírně důležité, neboť dáváme neznámým ženám konečně jména,“ řekl.

Těch nových objevil na čtyři desítky, a to při práci na své knize Ve stínu Krušných hor, kterou v úterý slavnostně pokřtil v aule sokolovského gymnázia. Historik v ní mapuje osud pěti poboček koncentračního tábora Flossenbürg, jež se nacházely v Karlovarském kraji.

Kromě Svatavy šlo také o takzvané venkovní tábory v Kraslicích, Nové Roli, Ostrově a Korunní, jejichž provoz ukončily nechvalně známé pochody smrti.

„Kniha mě stála hodně úsilí. Připravoval jsem ji od roku 2010, a to současně s předchozí knihou Květen bez šeříků,“ uvedl.

Aby získal potřebný materiál, musel oslovit řadu archivů, ať už přímo ve Flossenbürgu, Berlíně, Praze nebo například Plzni. Prostudovat musel také spoustu literatury ve francouzštině, angličtině a němčině.

Dvěma knihami téma konce druhé světové války na Sokolovsku a pracovních táborů uzavřel.

„Mám rozplánované ještě válečné zajatce, ale rád bych se nyní soustředil na rok 1938, který je mou srdeční záležitostí,“ prozradil. Materiálu už má prý nasbíráno spousty.