Politici si rozdělí statisíce. (Ilustrační snímek)

Politici si rozdělí statisíce. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Politici v představenstvu si rozdělí statisíce. Je to zaslouženě, tvrdí

  • 10
Čtyři politici ČSSD a KSČM, kteří loni působili jako členové představenstva akciové společnosti Údržba silnic Karlovarského kraje, si jako odměny rozdělí statisíce korun. Silničářskou firmu přitom vlastní kraj a levicová krajská vláda do ní také své politiky dosadila. Nyní si rozdělí 621 tisíc korun a tvrdí, že odměnu si zaslouží.

Stačilo, aby politici přivedli krajskou firmu Údržba silnic Karlovarského kraje za loňský rok k mírnému zisku 2,7 milionu korun a na základě toho mají nárok na odměnu 30 procent ze svých ročních platů. V podstatě si tak rozdělí čtvrtinu zisku firmy. Jednorázové bonusy jim v maximálním rozsahu jako přilepšení k platům schválila krajská vláda. Už dříve určila taková pravidla pro odměny.

Odměny pro členy představenstva ÚSKK

Jaroslav Fiala (ČSSD)

  • 212 tisíc korun

Michal Riško (ČSSD)

  • 208 tisíc korun

Ivan Šmat (KSČM)

  • 168 tisíc korun

Zdeněk Míkovec (ČSSD)

  • 33 tisíc korun

Předseda představenstva a vysloužilý karlovarský poslanec parlamentu za ČSSD Jaroslav Fiala dostane 212 tisíc korun. Členovi představenstva a krajského vedení sociální demokracie Michalu Riškovi přijde na účet 208 tisíc. Komunistovi Ivanu Šmatovi 168 tisíc.

Šmat má méně proto, že v představenstvu vloni seděl jen deset měsíců. Vystřídal ve funkci Zdeňka Míkovce (člen vedení ČSSD v okrese Karlovy Vary), který za dvouměsíční práci v představenstvu dostane odměnu 33 tisíc.

„Jestli si politicky obsazené představenstvo rozděluje na odměnách čtvrtinu zisku, tak je něco špatně. Soukromá firma by to nikdy neudělala,“ poznamenal opoziční krajský zastupitel Miroslav Balatka.

Vedení kraje odměny pro představenstvo firmy hájí. Prý splnilo předem dané podmínky a není tedy důvod prémie nevyplatit. Silničáři vytvořili zisk a nejde jen o nějaký účetní trik. „Firma zaměstnává 240 lidí, musí se udržet na trhu konkurenceschopná a nepropouští,“ vidí jako plus náměstek hejtmana Miloslav Čermák (ČSSD).

Firmu živí zakázky kraje

Své argumenty má i obdarovaný Jaroslav Fiala. „Zvýšili jsme zisk, produktivitu práce, snížili jsme počet členů představenstva ze čtyř na tři. Zvedli jsme o devět milionů zakázky pro externí firmy.“

I tak silničáři žijí ze 75 procent díky zakázkám od Karlovarského kraje. Zajišťují zimní i letní údržbu cest, které kraji patří. Dalších asi 15 procent objemu příjmů tvoří zakázky od státního Ředitelství silnic a dálnic a jen 10 procent od soukromníků.

Srovnání bonusů v Údržbě silnic KK a v ostatních krajských firmách není možné. Kraj řídí už jen jednu další akciovku - nemocnici. A ta je v hluboké ztrátě.

Sociální demokraté nesedí jen v představenstvu, ale i na běžných pozicích ve firmě. Člen dozorčí rady a náměstek hejtmana Petr Navrátil (ČSSD) ví o třech stranických kolezích v Údržbě silnic.

Jedním z nich je Zdeněk Míkovec, druhým Václav Mleziva. Částečný úvazek si i nyní, tři čtvrtě roku po zvolení do parlamentu, ponechává v Údržbě silnic KK poslankyně ČSSD Markéta Wernerová.

„Můj úvazek byl zkrácen na 0,15 s hrubou mzdou 2 216 korun,“ uvedla Wernerová. Spolu s Míkovcem je zaměstnána na oddělení analýz a rozvoje.