Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šťastné a veselé starostům na Sokolovsku zpříjemní odměny

  10:06aktualizováno  10:06
Krize nekrize, na mimořádných odměnách pro starosty některá města na Sokolovsku nešetří. Přilepší jim o dvacet, ale třeba i o sto tisíc korun. A nejsou to vždy jen peníze. Třeba v Lokti dostanou všichni zastupitelé od městských lesů zdarma vánoční stromek.
Letošní Vánoce zpříjemní některým starostům zvláštní finanční dary.

Letošní Vánoce zpříjemní některým starostům zvláštní finanční dary. | foto: Profimedia.cz

Bonus 100 tisíc korun například schválili zastupitelé z rozpočtu radnice starostovi Lokte Zdeňku Bednářovi. Tutéž sumu navrhli habartovští radní tamnímu starostovi Ivo Zemkovi.

Bonusy pro starosty

Zdeněk Bednář
Loket
100 tisíc Kč

Ivo Zemek
Habartov
100 tisíc Kč (návrh)

Miroslav Bouda
Březová
40 tisíc Kč

Jana Vildumetzová
Horní Slavkov
20 tisíc Kč

Menší přilepšení 40 a 20 tisíc korun se týká i starostů v Březové a v Horním Slavkově. Zdůvodnění? Za mimořádné pracovní výkony.

Zvláštní finanční dary starostům jsou spíše neobvyklým jevem, a proto budí pozornost. Podle kritiků mají platy dost vysoké a nemusí si vylepšovat příjmy. Navíc prémie jim často navrhují jejich straničtí kolegové za práci, která však souvisí s výkonem jejich funkce.

Před rokem se Loket dostal do situace, kdy téměř neměl na platy úředníků radnice. "Ekonomiku jsme konsolidovali od té doby obdivuhodně. Na příští rok jsme schválili rozpočet s přebytkem čtyři miliony korun. Starosta Bednář předvedl nevídanou práci," odůvodnil odměnu radní Petr Zahradníček.

Opoziční zastupitel Jaroslav Hlavsa nebyl proti odměně, ale vysvětlení se mu nezdá. "Úsměvná slova o zásluhách mi připomínají 70. léta. Já ale nejsem závistivý."

V Lokti zašla městská rada ještě dál. Odhlasovala, že všichni zastupitelé dostanou zdarma vánoční stromek od městské firmy Loketské městské lesy. "Jako poděkování za práci pro město," vysvětlil Zahradníček. Občané takovou výhodu nemají.

Dva měsíční platy navíc

Prémie sto tisíc korun odpovídá zhruba dvouměsíčnímu platu starosty. První muž v Habartově Ivo Zemek je na takové každoroční bonusy zvyklý. Loni i předloni dostal po 150 tisících. Letos mu radní navrhli asi 100 tisíc. Zastupitelé o tom rozhodnou ve středu. "Myslím si ale, že to neprojde, řada zastupitelů se z jednání omluvila," tuší Zemek.

Zajímavé je, že města mají tendenci odměny pro starosty nezveřejňovat. Konkrétní suma se většinou v usnesení rady či zastupitelů neobjeví. "Proč to chcete vědět?" zdráhala se odpovědět místostarostka Březové Květoslava Šafnerová, když se MF DNES ptala na důvod a výši odměny pro starostu Miroslava Boudu.

Nakonec Šafnerová řekla, že 40 tisíc korun si Bouda zaslouží za mimořádnou práci nad rámec svých povinností, za účast na kulturních a sportovních akcích, za pomoc při získávání dotací.

Starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová si 20 tisíc k platu připsala za to, že přispěla k obnově zavřené železnice Ležnice -Krásný Jez. "Byla jsem ráda, je to milé," poznamenala Vildumetzová. Provoz na trati přinese nová pracovní místa.

Minulý týden se odehrál střet o odměny zastupitelů na úrovni Karlovarského kraje. Opoziční Hnutí nezávislých navrhlo snížení o 25 procent. Pak by zvolený politik v krajském zastupitelstvu bral 2 580 korun měsíčně. Kdyby byl zároveň i členem výboru či komise, tak 6 720 korun.

"Pokud máme šetřit, tak začněme u sebe," vybízel lídr Hnutí Josef Hora. Ve městech a obcích je podle něho zvykem, že zastupitelé nepobírají odměny v maximální možné výši.

Nezávislí ale neuspěli. Hejtman Josef Novotný návrh odmítl s tím, že není dobře připraven. "Není možné, aby platy úředníků rostly a zároveň se snižovaly odměny zastupitelů, kteří funkci vykonávají ve volném čase," uvedl Novotný. Náměstek hejtmana Martin Havel označil návrh Hnutí nezávislých za populistický.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Najdete na iDNES.cz