Jaroslav Lukšík se chce přestěhovat do Bečova nad Teplou. Kupní smlouvu na vyhlédnutý byt však nakonec nepodepsal.

Jaroslav Lukšík se chce přestěhovat do Bečova nad Teplou. Kupní smlouvu na vyhlédnutý byt však nakonec nepodepsal. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Senior byt nakonec nekoupil, obchod s realitkou ho i tak stál 89 tisíc

  • 39
Poprvé v životě si chtěl senior Jaroslav Lukšík z Karlových Varů koupit byt přes realitní kancelář. Byt za jeden a čtvrt milionu korun nakonec nemá, stejně tak ani korunu z 55 tisíc, které zaplatil v hotovosti při podpisu rezervační smlouvy. Dalších 34 tisíc ho stál prohraný prvoinstanční soud.

"Vyhlédl jsem si byt v Bečově nad Teplou, kam se chci přestěhovat. Kupní smlouvu jsem ale odmítl podepsat kvůli rozporům ve slibech realitní kanceláře dumrealit.cz/spa. Zjistil jsem totiž, že by mně majitelé okolního pozemku mohli zakázat přístup do baráku. Byt nebyl vybavený tak, jak bylo v nabídce. Proto jsem řekl, že s realitkou kvůli ztrátě důvěry končím," řekl Lukšík.

Jaroslav Lukšík.

Jako další důvod odstoupení od smlouvy uvedl, že nechtěl peníze složit u realitky, ale u advokáta. Měl totiž strach, že by o finance přišel, pokud by realitka zkrachovala.

Z původně zaplacených 55 tisíc korun na rezervaci nabídla realitní kancelář vrátit 20 tisíc. Jaroslav Lukšík na to ale nepřistoupil a začal se soudit.

Prvoinstanční soud vyhrál dumrealit.cz/spa. "Pan Lukšík se odvolal, takže čekáme druhé kolo. Věřím, že nám soud dá za pravdu. Po poradě s našimi právníky nebudu zatím věc blíže komentovat, abych neposkytl druhé straně důvod k žalobě," uvedl za vedení realitní kanceláře Michal Balík.

V rozsudku karlovarského okresního soudu stojí, že žaloba o pětapadesát tisíc korun plus úroky a soudní výlohy nemůže obstát. "Je zcela nepochybné, že smlouva byla uzavřená mezi účastníky platně. Na základě výslechu svědků byly shledány námitky žalobce účelovými," napsala soudkyně.

Bez brýlí nepřečetl drobné písmo

Jaroslav Lukšík si však v dalším kole soudního sporu věří. Spoléhá totiž na rozsudky Nejvyššího soudu ČR. Jejich soudci v několika případech rozhodli, že realitky musejí lidem vrátit rezervační poplatky i s výlohami za soudy, pokud k prodeji nemovitosti nedojde.

A důvod? Ve smlouvě nebyl uvedený skutečný vlastník nemovitosti, což je právě případ bytu v Bečově nad Teplou. Právníci odhadují, že polovina takových smluv je neplatná.

"Jsou dva právní názory na rezervační smlouvy. Jeden z nich říká, že si realitka bere zálohu na něco, co jí nepatří. Podle druhého názoru platí rezervační smlouva za určitých okolností. Půlka soudců rozhodne tak, druhá jinak," uvedl spolumajitel karlovarské realitní kanceláře Recom Reality Ivan Žikeš.

Domnívá se, že si inženýr Lukšík "trochu naběhl, protože to je jako se 'šmejdy', kterým někdo podepíše smlouvu".

"Neměl jsem brýle na blízko, a proto pro mne byly nečitelné podmínky rezervační smlouvy, psané drobným písmem na jejím rubu. Spoléhal jsem se na profesionalitu realitky, které jsem věřil," vysvětlil Lukšík.

Ivan Žikeš všem zájemcům o koupi nemovitosti doporučuje, aby si před podpisem smlouvu předem prověřili základní dokumenty jako je například výpis z katastru.

"Osobně jsme viděl, že jedna realitka nabízí k prodeji pozemky, které jsou za naším domem a inzeruje připojení na inženýrské sítě. Možné to ale není, protože si nepustíme stavební firmu na své zahrady."

Podle Žikeše bude klid po přijetí zákona o realitních kancelářích. Ten pamatuje i na problematiku rezervačních smluv i profesionalitu. Nebude tak možné, aby realitní makléř pracoval u jisté benzinové pumpy na Karlovarsku a současně v realitní kanceláři.