Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nová Ves je republikovým unikátem, lidé tam vyprodukují nejméně odpadu

  • 2
Lidé z Nové Vsi, malé vísky v sousedství Bečova nad Teplou, dokázali takřka nemožné. Ročně totiž každý z necelé třístovky obyvatel vyprodukoval jen asi 42 kilogramů směsného komunálního odpadu. A to je unikátní množství nejen v rámci kraje, ale i republiky.

V některých českých lokalitách přitom není neobvyklé, když v průměru každý z obyvatel za rok naplní popelnici třemi sty kilogramy toho, co nepotřebuje.

Obec Nová Ves tak v soutěži Odpadový Oskar, kterou pořádá ekologický spolek Arnika, ve své kategorii do tisíce obyvatel v kraji zvítězila.

„V kategorii do 5 tisíc obyvatel získali titul ve Svatavě a mezi městy nad 5 tisíc obyvatel má Odpadového Oskara Karlovarského kraje Ostrov nad Ohří,“ uvedl Milan Havel, který má v Arnice soutěž na starosti.

Tyto obce podle něj prokázaly produkci odpadů menší než 150 kilogramů na obyvatele, ale dokonce ho ve svých kategoriích vyprodukovaly nejméně v celém kraji. „Oceněné obce ukazují, že chytré a šetrné nakládání s odpady je nejen ekologické, ale i výhodné,“ doplnil Havel.

Množství odpadu je v Nové Vsi ojedinělé i ve srovnání s ostatními vesnicemi této kategorie v celé České republice. „Je to opravdu hodně málo, je to na hranici, ale možné to je. Máme to ověřeno,“ řekl Havel, který se problematikou toxických látek a odpadů zabývá už patnáct let.

Čím víc třídí, tím méně platí

Arnika při hodnocení vychází z údajů, které poskytl Krajský úřad Karlovarského kraje. Ekologové navíc obce průběžně navštěvují a kontrolují, jak jejich odpadové hospodářství vypadá v praxi. V Nové Vsi mají jasno. Tak nízkého množství odpadu, který skončí na skládce, dosahují podle tamního starosty díky třídění.

„Přestože jsme malá obec, máme tu rozjetý systém. Lidé mají k dispozici pět kontejnerů na plast, čtyři na papír a dva na sklo,“ vypočítal starosta Pavel Straka. Ten pracuje pro obec už šestým rokem.

„Za likvidaci komunálního odpadu platí každý dům přibližně 250 korun za čtvrtletí s vývozem dvakrát za měsíc. Pokud se popelnice vyváží jen jednou měsíčně, poplatek je 115 korun. Paneláky platí odvoz odpadu zvlášť, podle faktury,“ přiblížil praxi Pavel Straka s tím, že čím víc lidé třídí, tím méně také platí.

„Bioodpad si každý zlikviduje na vlastní zahrádce. Lidé tu nemají takové příjmy, a tak jsou zvyklí víc šetřit. Nekupují zbytečnosti, vše se snaží využít a do popelnice hodí opravdu jen to nejnutnější,“ doplnil.

Pořádek se nedělá, ale udržuje

Podle starosty však stojí za úspěchem ještě jeden aspekt. A tím je osobní zaujetí.

„Když jsem přišel do vedení obce, úklid byl to první, co jsem udělal. Všem tvrdím, že pořádek se nedělá, ten se udržuje. A hned jsme začali s tříděním. Postupně jsme navyšovali počty kontejnerů, protože přestávaly stačit. Překvapivě nejvíc třídí nepřizpůsobiví. To je zásluhou Libora Svačiny, který tu dlouhý čas bydlel. Skvělý chlap, co dělal s pilou v lese. Ten to do nich hustil tak dlouho, až je vychoval. Lidi se toho chytli a dnes se i navzájem kontrolují, zda někdo nehází odpad tam, kam nepatří,“ dodal starosta.