Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pohořeli u maturity, s odvoláním ale uspělo jen několik šťastlivců

  9:18aktualizováno  9:18
Výrazně méně odvolání proti výsledkům maturitních zkoušek řešili letos úředníci školského odboru Karlovarského kraje. Zatímco loni jich byla po jarním maturitním termínu stovka, letos pouze osmadvacet. Uspěla z nich ale jen hrstka.
Kvůli maturitě se letos odvolalo 28 nespokojených studentů, loni jich byla stovka. Ilustrační foto

Kvůli maturitě se letos odvolalo 28 nespokojených studentů, loni jich byla stovka. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Letošní jarní kolo maturit středoškolákům sedlo víc než to loňské. Alespoň podle počtu žádostí o přezkum maturitní zkoušky. Neúspěšní maturanti si nejčastěji stěžovali kvůli jazykům.

Maturitní odvolání

Ke krajskému úřadu se po jarním termínu maturit odvolalo 28 studentů.

Opakování dosáhl jeden student a studentka, ta zkoušku složila v červenci. Čtyři studenti se svou námitkou uspěli a maturitu mají. Další dva sice dosáhli změny výsledku, ale nikoli minimálního počtu bodů.

Kvůli písemce z němčiny se odvolalo 12 lidí, z angličtiny a češtiny 6. Jeden maturant žádal o přezkoumání kvůli praktické zkoušce, jeden kvůli ústní zkoušce z ekonomiky.

"V jarním zkušebním období jsme obdrželi celkem osmadvacet žádostí o přezkoumání průběhu a výsledku maturitní zkoušky. Dvě z toho se týkaly profilové, tedy školní části, dvě jsme postoupili ministerstvu školství," uvedla Irena Lauermannová z krajského školského odboru. Vůbec nejvíc žádostí se ovšem týkalo písemek, a to z češtiny i cizích jazyků.

Dva maturanti dosáhli svým odvoláním zrušení výsledku maturitní zkoušky a znovu si ji zopakovali. Jedna žadatelka maturitu úspěšně složila v červenci, další student se na ni chystá v podzimním termínu. Ještě větší radost však měli čtyři jejich kolegové, kteří dosáhli odvoláním toho, že se jim hodnocení změnilo z neuspěl na uspěl.

"Ve dvou případech se pak sice výsledek maturitní zkoušky změnil, ale žadatelé neuspěli, neboť nedosáhli minimálního počtu bodů," spočítala Irena Lauermannová.

Největší problém dělala studentům němčina

Z cizích jazyků měli neúspěšní maturanti největší problém s němčinou. Odvolání kvůli písemce z ní podalo dvanáct studentů, o polovinu méně protestovalo kvůli písemce z angličtiny a z češtiny. Zbylá odvolání se v jednom případě týkala praktické zkoušky a jednom ústní zkoušky z ekonomiky.

O tom, jak si letos vedli maturanti z Karlovarského kraje v porovnání s jinými částmi republiky, zatím krajský úřad zprávy nemá. "Předpokládáme, že tyto informace nám Cermat zašle po ukončení zkoušek v podzimním zkušebním období," uvedla Jana Pavlíková, mluvčí karlovarského krajského úřadu.

Středoškoláci z Karlovarského kraje zatím svými maturitními výsledky zbylé regiony republiky nijak neoslnili. V předloňském i loňském roce skončili jako druzí nejhorší v republice. "Věříme, že letošní výsledky budou lepší," poznamenala Jana Pavlíková.

V celé republice propadlo v jarním termínu maturit téměř dvacet procent studentů. Největší potíže jim dělala matematika, v níž pohořel každý čtvrtý.

S žádostí o přezkoumání uspělo v celé republice necelých pět procent z 3 321 maturantů. Podzimní maturity se uskuteční první týden v září. Jarního termínu se letos zúčastnilo 99 849 žáků z 1 190 škol v celé republice.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz