Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MAFRA

Ohlášená demonstrace „dělníků“ zneklidnila Rotavu, Romové radí odjet

  • 12
Příznivci extremistické dělnické strany, kteří na 29. října ohlásili pochod v Rotavě na Sokolovsku, už mohou slavit. Toto oznámení totiž vneslo neklid mezi pět set místních Romů i další obyvatele. Mají strach z násilností. Podobná situace byla letos na jaře v Novém Bydžově na Královéhradecku.

Dělnická strana sociální spravedlnosti využila ke svému zviditelnění napětí mezi Romy a majoritním obyvatelstvem. Ohlásila demonstraci za občanská práva v ulicích města. Údajně dorazí více než čtyři stovky jejích přívrženců.

Pět set rotavských Romů se obává nepokojů. V sobotu se sešli, aby po schůzkách s vedením města a policií dostali od svých předáků informaci, jak bude zajištěna bezpečnost. "Jsme připraveni udržet pořádek, aby všechno proběhlo v klidu," řekla Kateřina Böhmová ze sokolovské policie.

Problémy Rotavy

Vztahy mezi majoritou a Romy jsou v Rotavě vyhrocené hlavně kvůli agresivitě a výtržnictví těch, kteří se do města přistěhovali až v posledních asi třech letech. Zlákaly je extrémně levné byty.
Samotné město, kde se nezaměstnanost vyšplhala na 18 procent, má ale velké potíže. Dluh neplatičů za bydlení narostl vůči radnici na 5 až 6 milionů korun. Shlukování nepřizpůsobivých lidí v centru řeší od loňska vyhláška, která zakazuje posedávat na obrubnících, pořádat pikniky mezi domy nebo tu i jen lenošit v létě na dece.

Robert Koky, jehož slovo má v romské komunitě váhu, lidem doporučil, aby 29. října z města buď odjeli, nebo aby raději nevycházeli ven. "Nemůžeme ale nikoho nutit. Kdo vyjde, tak sám za sebe, příjezd ohlásila už více než stovka těch, kteří nás podpoří. Včetně Pavla Vaculíka, krajského koordinátora pro menšiny," řekl Koky.

Přespolní by mohli situaci zkomplikovat

Právě příjezdu přespolních se ale obává Štefan Gabčo, který ve městě pracuje pro humanitární společnost Člověk v tísni. Snaží se Romy přesvědčit, aby nechali Dělnickou stranu bez zbytečných střetů a v klidu projít.

"Protože oni si to odpochodují a zase odejdou. Ale my tu budeme dál spolu žít," je jasné Gabčovi. Ví o konfliktních lidech, kteří předem hlásí, že při obraně rodiny jsou schopni i zabít.

Gabčo tu žije odmalička, ale poslední vývoj ho vyděsil. "Přistěhovalci narušili soužití mezi romskou a neromskou částí obyvatelstva. Jeden vytáhne na druhého sekyru nebo basebalovou pálku. Nebo se ve tři odpoledne na náměstí poperou."

Policie tvrdí, že podle statistik kriminalita v Rotavě nestoupá. Občas zasahuje proti výtržníkům, ale to prý není ve srovnání s jinými městy výjimečné. "Je to v mezích normy," podotkla mluvčí policie.

Je tu práce? Ne? Tak tu zůstaneme

"Stěhují se sem lidé, kteří se nejdříve ptají, jestli je tu práce. Čekají zápornou odpověď a teprve potom se zabydlí. Žádná demonstrace ale naše problémy nevyřeší. Nevyřeší neplacení nájemného, občasné rvačky," přemítá starostka Iva Kalátová.

Zlobí ji, že ti slušní musí za dlužníky platit jejich resty za energie. "Pro nepřizpůsobivé není placení za bydlení prioritou. K tomu ruší noční klid a umí ostatním znepříjemnit život. Vztahy jsou pak mnohdy hrozné," míní Kalátová.

Ohlášeným pochodem Dělnické strany se v předstihu bude zabývat i bezpečnostní rada kraje. Náměstek hejtmana pro sociální věci Miloslav Čermák odsoudil populismus radikálů, kteří se staví do role, že oni mají recept na konflikty. "Pomůžeme městu najít práci pro nezaměstnané - třeba při výrobě dřevní štěpky nebo při likvidaci bolševníku," naznačil Čermák.