Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ohnivé divadlo s hudbou. Oblohu nad Sokolovem rozzářili mistři ohňostroje

  14:29aktualizováno  14:29
„To je toho. To umí každý. Přijít, odpálit pár rachejtlí a zase odejít.“ Tak se možná někdo dívá na práci ohňostrůjců, se kterou se pochlubily hned čtyři týmy na sobotní akci Hurá prázdniny v Sokolově. Soutěžní ohňostroje předvedli Češi, Poláci a Němci, o speciální narozeninový se postaral Ladislav Kincl z Plzně.

„Je to dárek k devadesátému výročí existence Domu kultury Sokolov,“ prozradil ještě před tím, než noční nebe nad Sokolovem rozzářily stovky bengálských ohňů. Ale připravit takový dárek není jen tak. Práce na jednom ohňostroji se neměří hodinami, ale spíš dny či týdny. A za osm minut je po všem.

„Ten nepoměr je značný,“ pousmál se Kincl. „Nejdřív je zapotřebí nastříhat muziku. To trvá dva až tři dny. Pak musíme napsat scénář, což zabere dva dny. Na samotnou přípravu pak máme další tři dny. No a tady jsme od rána. Takže ještě 16 hodin před samotným ohňostrojem,“ vypočítal časovou náročnost přípravy ohňostroje.

Co musí člověk mít, aby se také mohl stát ohňostrůjcem? „Především zkoušky. A pak to nesmí mít jako zaměstnání, ale jako koníček,“ odpověděl Kincl. Ohňostroje jsou jeho živobytím už od roku 1990. „Vlastně jsem s nimi začal ještě dřív na vojně. Ale to bylo s jinou technikou,“ naznačil.

Spočítat, kolik ohňostrojů za čtvrtstoletí odpálil, je těžké. Dobře si ale pamatuje na ten nejdražší. Stál 350 tisíc korun. „Jen pro představu: tolik stojí všechny čtyři sokolovské dohromady,“ uvedl Kincl.

V Sokolově si ale letos nezasoutěžil. Jeho narozeninová performance totiž byla nesoutěžní. A zbylé týmy? Ty se rozhodly bojovat o přízeň diváků různě. Češi vsadili na hudbu kapely Queen, Poláci zase na Piráty z Karibiku. A na pořádnou ráži.

„Tohle má průměr 125 milimetrů,“ představil nejtěžší kalibr večera Polák Grzegorz Rytel-Kuc. Podobnou ráži nacpával do odpalovacího zařízení na vedlejším stanovišti i jeho německý kolega Pedro Olberg. Ani jeden ovšem na dlouhé povídání neměl čas. Ten, který zbýval do začátku ohňostrojového klání, se totiž rapidně krátil.

„Nejdůležitější části ohňostroje zálohujeme“

„Grzegorze znám, jezdí k nám do Plzně na soutěž. Pálí už 30 let,“ představuje spěchajícího Poláka Kincl. „A vlastně se tak trochu známe všichni. Vždyť všichni děláme stejnou práci. Ohnivé divadlo s hudbou,“ doplňuje.

Právě to, že je divadlo ohnivé, ale může být pastí. Co když je zhatí třeba počasí? „Nesmí! V ohňostroji nesmí být prodleva, jinak ztratí kouzlo. Proto také nejdůležitější části ohňostroje zálohujeme. V praxi to znamená, že s sebou vozíme o třetinu víc pyrotechniky, než potřebujeme. A navíc: všechna odpalovací zařízení se snažíme co možná nejvíce chránit před nepřízní počasí,“ naznačil Kincl s pohledem upřeným na igelitem omotané roury různých průměrů. „Nejhorší je, že si to nikdy nemůžeme vyzkoušet. Jedeme prostě na první dobrou,“ dodal.

O tom, kdo onu „první dobrou“ zvládl nejlépe, v Sokolově tradičně svými hlasy rozhodují diváci. A to doslova. Decibelometr totiž zaznamenal sílu potlesku po každém ze tří soutěžních ohňostrojů. A nejvíce si lidé zakřičeli u toho českého. První cenu si tedy odvezl Petr Hajšman se svými pomocníky.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Najdete na iDNES.cz