Zatopený čedičový lom u Jindřichovic tamní obyvatelé a turisté považují za perlu Krušných hor. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Upravené okolí zatopeného lomu u Jindřichovic už hyzdí černá skládka

  • 6
Jen krátce se těšili z krásné přírody návštěvníci bývalého čedičového lomu u Jindřichovic, který se může pochlubit jezerem s pitnou vodu. Obec loni jeho okolí upravila. Teď je tam opět černá skládka.

Kus přírody s padesát metrů hlubokým jezerem si v koutu Krušných hor oblíbil Rudolf Kovařík z nedaleké Šindelové. Po nedávné návštěvě bývalého lomu je ale šokovaný.

"Jindřichovicím se podařilo loni na podzim celý areál bývalého lomu dokonale vyčistit od technologie na drcení čediče i administrativních budov. Zůstaly jen neuvěřitelně čisté přístupové cesty a skvostné jezero, které je patrně nejhlubší v Čechách. A teď někdo před areál navezl téměř stovku ojetých pneumatik, použitý nábytek z několika obývacích pokojů a další binec, vyklopený z nákladních aut. Je to divoká černá skládka. Neuvěřitelné," zlobil se Kovařík.

Do okolí bývalého lomu chodí rád na procházky, protože při pěkném počasí má výhled přes půlku Krušných hor. Ještě loni se touto perlou čistoty a krásy chlubil turistům z Holandska. Tento týden se v lomu setkal s pěticí výletníků, kteří nevěřili svým očím.

Černou skládku by mohli podle zákona o odpadech řešit pracovníci karlovarské pobočky České inspekce životního prostředí. Jenže mají svázané ruce, protože pachatel je neznámý. Vlastník pozemku nemůže dostat pokutu, protože by byla protizákonná.

Něco jiného je, když náhodný svědek pošle fotografii, na které je nákladní auto i se státní poznávací značkou. To se ale podle inspektorů snad ještě nikdy nestalo. Řešením je i podnět od policie, která by zjistila identitu znečišťovatele. Jeho povinností je pak vše na vlastní náklady uklidit.

Areál hlídá fotopast

Vedení Jindřichovic o černé skládce ví. Po dokončení terénních úprav instalovala obec do areálu fotopast.

"Poznávací číslo náklaďáku značky Praga V3S s červenými terčíky ale nezaznamenala. Dali jsme na závory zámky, které někdo čtyřikrát uřízl a závory zničil. Nepomohly ani kameny. Řidiči náklaďáků je objížděli," uvedla místostarostka Jindřichovic Irena Lechanová.

Dodala, že za rozdrcení zdevastovaného panelového domu, který v posledních letech sloužil pražskému majiteli jako skládka, obec loni zaplatila necelých 120 tisíc korun.

I přesto, že Jindřichovické čeká likvidace černé skládky, zůstávají optimističtí. Areál s jezerem na koupání, v němž je podle laboratorních rozborů pitná voda, totiž obec pronajala potápěčskému klubu. Slibuje si od toho, že si potápěči své okolí dobře pohlídají.