Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Onkologie se přestěhuje z Chebu do Varů. Jen tak může v kraji zůstat

  12:38aktualizováno  12:38
Chebská nemocnice přijde o oddělení, které jí dávalo punc výjimečnosti. Onkologie, která přijímá téměř tisíc nových pacientů s nádory ročně a jejich počet roste, se buď přestěhuje do velké nemocnice v Karlových Varech, nebo na konci roku 2015 zanikne.
Lineární urychlovač pro ozařování.

Lineární urychlovač pro ozařování. | foto: MF DNES

Žádná jiná možnost neexistuje. I když politici, kteří za krajskou nemocnici zodpovídají, to nechtějí zatím říct nahlas.

Onkologie v Chebu

V letech 2008 až 2011 prošlo chebskou onkologií 9 521 pacientů s nádorovým onemocněním.

Meziroční čtyřprocentní nárůst zhruba odpovídá celorepublikovému průměru. V roce 2008 to bylo 686 nových pacientů, v roce 2011 už 785. V této statistice nejsou započítáni lidé, kteří se vrací opakovaně například na chemoterapii.

Nejčastěji se lékaři setkávají s rakovinou prsu, prostaty, plic a tlustého střeva. Velmi záleží na včasném vyšetření.

Zdravotní pojišťovny letos prodloužily smlouvu na provoz onkologie a radioterapie v chebské nemocnici jen na další tři roky.

Péče o pacienty s nádorovým onemocněním se v Česku totiž podle nejnovějších trendů soustřeďuje do takzvaných komplexních onkologických center. Do sítě specializovaných pracovišť ale Cheb (a s ním i Chomutov) nepatří a patřit ani nemůže. Nesplňuje podmínky.

Chebská onkologie třeba nemá dva lineární urychlovače pro ozařování. Disponuje jen jedním a ještě zastaralým přístrojem, který se často porouchává. Dny a týdny se pak čeká na náhradní díly. Nový stojí kolem sto milionů korun.

Oddělení také neposkytuje biologickou léčbu. Už se nehraje ani o to, jak zachovat onkologii v Chebu, ale jak ji udržet v kraji, aby pacienti nemuseli jezdit až do Plzně nebo Ústí nad Labem. Část pacientů by se pak podle některých odborníků kvůli nutnému dojíždění k léčbě ani nedostala.

"Komplexní onkologické centrum lze v kraji vybudovat jen v karlovarské nemocnici. Jen tady splní všechny podmínky a bude mít návaznost na spoustu dalších oborů, se kterými musí úzce spolupracovat. Například s urologií, ortopedií, gynekologií. Neexistuje varianta, že by onkologie se svým poloprovozem zůstala v Chebu," prohlásil ředitel krajské nemocnice Luděk Nečesaný.

Už se o tom přesvědčil i chebský tým zdravotníků. Je jim jasné, že se budou muset za prací přesunout, pokud chtějí v oboru a v regionu zůstat.

"Víme, že se to bude muset řešit radikálně. Pojišťovny už smlouvu se zařízením našeho typu po třech letech neprodlouží," uvedl primář onkologie Pavel Krištof.

Krajští radní dali Nečesanému za úkol, aby vypracoval návrhy, jak onkologii v regionu zachránit. "Nebudu šířit poplašné zprávy," reagoval hejtman Josef Novotný na dotaz, zda přichází v úvahu stěhování oddělení z Chebu do Varů.

Jediný problém vidí Nečesaný už jen v tom, jak na stavbu onkologického centra v karlovarské nemocnici získat dost peněz. Náklady odhaduje na 350 milionů korun a využít by chtěl evropských fondů. "Do dvou set milionů budou stát technologie, až sto padesát milionů projektové a stavební práce."

Centrum musí mít dva lineární urychlovače, simulátor, ambulanční trakt. Draze vyjde ochrana před ionizujícím zářením. Většinou se přístroje z toho důvodu umisťují pod zem. O novém lůžkovém onkologickém oddělení se neuvažuje, karlovarská nemocnice rozšíří současné lůžkové stanice.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Další z rubriky

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz