Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Operaci tepny sledovali lékaři z Karlovarského kraje v přímém přenosu

  8:31aktualizováno  8:31
Jako první v regionu a druzí v České republice „spravili“ karlovarští kardiologové diabetikovi věnčitou tepnu za asistence on-line kamery. Operaci tak viděli pomocí telemostu lékaři v Chebu, Sokolově a Ostrově.

Primář kardiocentra Michal Paďour komentuje dění na operačním sále, které ostatní viděli na monitoru. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Přímý přenos z operačního sálu Karlovarské krajské nemocnice komentoval v zasedací místnosti koronární jednotky primář Michal Paďour.

„Jsme snaživí. Troufám si říci, že jsme často v používání instrumentálních metod i před některými kraji v České republice. Pro naše pacienty to je nesporná výhoda,“ odpověděl primář na otázku, čím si Karlovy Vary zasloužily novinku. Tu až do čtvrtka zatím mělo jenom Brno.

Speciální sonda filmuje tepnu zevnitř

Na angiolince operoval Roman Ondrejčák. Donedávna byli lékaři odkázaní na pouhé rentgenové zobrazení, které nebylo zcela přesné. Nyní používají specialisté sondičky zaváděné do tepny. Ta může být snímkována a filmována zevnitř.

Nově používané drátky mají na konci tlaková čidla, která spočítají rozdíl tlaku nad a pod zúžením. Roman Ondrejčák tak mohl posoudit funkční významnost poškození a rozhodnout se, jestli zúženinu výztuží stentem.

Fotogalerie

Lékařský telemost mezi čtyřmi nemocnicemi zajišťovalo 15 lidí.

„Takovýto seminář, při kterém si čtyři týmy vyměňovaly informace, je sám o sobě pozitivní, stejně jako zavedení nových technologií do intervenční kardiologie. Zlepšuje se totiž diagnostická přesnost,“ vysvětlil primář Michal Paďour.

Spokojení s telemostem byli lékaři ze Sokolova, Chebu a Ostrova, kteří posílají své pacienty do karlovarského kardiocentra. Během hodinové operace sledovali nemocné tepny zevnitř, mohli vše o pacientovi konzultovat s operatéry a vyměnit si informace.

Až dosud byly obvyklé přenosy ze sálu do auditoria. Nyní spolupracovaly čtyři lékařské týmy.

Nejmladším pacientem s infarktem byl 28letý sportovec

Klasickými pacientem kardiovaskulárního oddělení v Karlových Varech bývá muž, kuřák mezi 55 až šedesáti lety. Věková hranice se posouvá směrem dolů. Sanitky tak vozí do nemocnice i mnohem mladší pacienty s infarktem.

Nejmladším nemocným zatím byl 28letý sportovec z Chebu. Přesto mají kardiologové pro obyvatele Karlovarského kraje dobrou zprávu. Říkají, že pacientů s ischemickou chorobou srdeční, která je jednou z příčin infarktu, spíše ubývá. Lidé totiž žijí čím dál zdravěji. Vědí, že nemají kouřit, a začínají více sportovat.

I tak karlovarské kardiocentrum ročně provádí zhruba dva tisíce srdečních diagnostických katetrizací a 750 angioplastik. Pacienti dostávají dvě stovky kardiostimulátorů ročně. Při šesti desítkách výkonů se měří napětí v srdci. Získané údaje slouží k léčbě arytmie.

Telemost není v Karlovarské krajské nemocnici jedinou novinkou. Do konce roku plánuje nemocnice otevřít denní kardiostacionář.

„Umožní to pacientům absolvovat různé ambulantní zákroky nebo druhy ošetření v jediném dni. Podstatné je, že se pro některé pacienty zkrátí doba hospitalizace,“ řekl mluvčí krajské nemocnice Vladislav Podracký.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Najdete na iDNES.cz