Hasičská zbrojnice v Aši dostává novou podobu. Památkáři zvolili neobvyklou...

Hasičská zbrojnice v Aši dostává novou podobu. Památkáři zvolili neobvyklou červeno šedou barvu, která podle dochovaných pramenů vypadá přesně jako ta původní. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Unikátní hasičská zbrojnice v Aši bude ještě letos ozdobou náměstí

  • 0
Jedna z nejvýznamnějších památek v Aši na Chebsku, bývalá hasičská zbrojnice, dostává nový kabát. Město tak završuje rekonstrukci, která začala před dvěma lety a Aš na ni čerpala evropskou dotaci. Po dokončení, které je plánováno na polovinu října, se zbrojnice stane ozdobou Poštovního náměstí.

Ačkoli budovu ještě zakrývá lešení a ochranné plachty, už teď je jasné, že se po dokončení oprav zrodí památka, která nebude mít ve městě konkurenci. Její stěny ozdobí fasáda ve zvláštní šedo-červené barevnosti, přesně podle požadavků památkářů. Na stěnách se objeví také původní historické nápisy.

„V současné době s památkáři konzultujeme, jaký typ písma bude nejvhodnější. Nápisy budou umístěny tak, aby byly čitelné z Poštovního náměstí. Pravděpodobně se na zbrojnici objeví nějaký typ novogotického lomeného písma. Památkáři vybírají z desítky návrhů,“ konstatoval mluvčí města Milan Vrbata.

V souvislosti s událostmi po druhé světové válce a odsunem většiny obyvatel se v Aši příliš památek nezachovalo. Nevyužívané budovy se masivně bouraly, při požáru v šedesátých letech minulého století město přišlo o nejvýznamnější historickou stavbu, evangelický kostel Nejsvětější Trojice z roku 1622.

O to důležitější je pro město zbrojnice, která byla v roce 2009 prohlášena kulturní památkou. „Na základě návrhu Národního památkového ústavu v Lokti tak rozhodlo Ministerstvo kultury České republiky,“ řekl Vrbata.

Je to unikátní objekt, napsalo o zbrojnici ministerstvo

Ministerstvo v odůvodnění popisuje hasičskou zbrojnici, kterou v roce 1930 vyprojektoval významný německý architekt Emil Rösler, jako zcela unikátní stavbu. Podle historiků se jedná o typologicky ojedinělý objekt, který má z urbanistického hlediska velký význam pro utváření města.

„V interiérech se podařilo zachovat technické vybavení, které souviselo s funkcí hasičské zbrojnice. V takřka nezměněné podobě tu zůstaly také uměleckořemeslné prvky, jako jsou vitrážové okenní a dveřní výplně a jejich kování, dlažba, dřevěné obložení stěn, vestavěný trezor či okenní výplně s vitrážemi. Cenné detaily jsou umístěny také na fasádě - lampy, věšáky a další prvky, které ve své době sloužily pro potřeby hasičů. Stavba jako celek reprezentuje velmi hodnotný příklad architektury z počátku 30. let 20. století,“ četl ze zprávy památkářů Vrbata.

„Vnitřní prostory zbrojnice jsme opravili z velké části za peníze z projektu Cíl 3. Podařilo se nám získat dotaci i na fasádu,“ uvedl starosta Aše Dalibor Blažek s tím, že odhadované náklady na kompletní obnovu pláště budovy jsou téměř čtyři miliony korun.

Podmínkou dotace však bylo, že práce musí být hotovy do konce května. „Část fasády je hotová. To, co se udělat nestačilo, zaplatíme ze svého,“ doplnil starosta Dalibor Blažek.

V budově až do roku 2006 sídlil hasičský sbor. Ten se poté přestěhoval do areálu bývalých technických služeb v Okružní ulici, který byl přestavěn pro jejich potřeby. V bývalé zbrojnici po úpravách vznikly výstavní prostory, společenský a audiovizuální sál. V další části vyrostlo muzeum, mapující historii ašského regionu.