Opravy Chebského hradu, jejichž cílem byla zejména záchrana severní stěny...

Opravy Chebského hradu, jejichž cílem byla zejména záchrana severní stěny paláce, skončily. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zdi císařského paláce na Chebském hradě jsou opravené

  • 0
Jedna z nejvýznamnějších částí chebské falce prošla zásadní proměnou za více než šest milionů korun. Radnice zaplatila dozdění, opravy a nové spárování zdiva císařského paláce Chebského hradu. Do prací se zapojili také restaurátoři.

„Všechno začalo, když se v roce 2013 vyvalil u vnější stěny sokl. Hned na jaře následujícího roku proto začaly opravy soklů celé severní stěny hradního paláce. Poté se město rozhodlo, že i další části této stěny, která je zároveň hradební zdí, nutně potřebují péči. Rozjely se další práce, které skončily před několika dny,“ uvedl kastelán Chebského hradu Tomáš Dostál.

Dodal, že kromě nového spárování dostala celá severní stěna paláce kompletní novou korunu.

„To jsou desky na vrcholu zdí, které chrání zdivo stěny před pronikáním vlhkosti. Fungují namísto střechy, o kterou palác přišel v roce 1741. Došlo i na opravy velmi cenných románských sdružených oken. Taková, jako jsou v Chebu, neuvidíte v celé České republice,“ upřesnil kastelán.

Restaurátoři se zaměřili i na opravy kamenných parapetů. Některé mramorové desky totiž byly při opravách v 19. století nahrazeny místním materiálem.

„Tehdy část sloupků a parapetů ze zdi vypadla. Nám se podařilo původní desky z 12. století dohledat, a tak dnes už prostor mezi jednotlivými sloupky zdobí opět mramor, v nižší části je pak vložena břidlice. Byl tak obnoven vzhled okenních otvorů, jaký měla okna za dob císařů,“ přiblížil kastelán.

Jde to i bez železného pásu

Odborníci opravili i dvoudílné okno ve východní zdi. Tady odstranili již nefunkční železný pás, který sloupek zpevňoval. Po mnoha desetiletích si tak lidé konečně mohou prohlédnout ozdobnou hlavici sloupku, která byla až dosud zakrytá. Také východní zeď nyní nově namísto betonu chrání před deštěm žulové desky.

„Zajímavostí je, že veškerý stavební kámen a z větší části i žulové desky, které stavbaři použili, pocházejí z místních zdrojů. Jsou to zbytky historického materiálu z různých městských staveb,“ doplnil starosta Antonín Jalovec.

Podle kastelána bude potřeba řešit i odvodnění plochy paláce, opravy jižní stěny hradu a přilehlé rampy.

Za zmínku stojí i připravovaný stavebně- historický průzkum celého opevnění. Na Chebském hradě je totiž možné najít nejen středověké hradby, ale i pozdější hradby barokní.

„Vzhledem k rozsahu opevnění se bude tato záležitost řešit několik let a vyžádá si nemalé finanční prostředky. V první fázi průzkumu půjde o jakési zmapování situace. Dokument poskytne návod pro další činnost do budoucna,“ doplnil kastelán hradu Tomáš Dostál.