Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na opravě karlovarských Císařských lázní by se měl podílet i stát

  8:35aktualizováno  8:35
Císařské lázně jsou krásná památka, která by si zasloužila pomoc. S takovým názorem odešel ve čtvrtek z této budovy ministr financí Andrej Babiš. Definitivní rozhodnutí, zda na rekonstrukci přispěje stát, padne poté, co si o karlovarské kulturní památce promluví s ministrem kultury Danielem Hermanem.

Ministr financí Andrej Babiš si v Karlových Varech prohlédl i Císařské lázně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Myslím si, že si Císařské lázně investici zaslouží, protože jsou národní památkou a je škoda, že jsou v takovém stavu. Daly by se využívat celý rok a byly by určitě společenským centrem Karlových Varů,“ řekl.

Podle Babiše je nutné nejprve zkusit, zda by se jejich rekonstrukce nedala zaplatit z evropských programů, nevyloučil ale ani státní rozpočet. Podotkl však, že podobných památek je v republice hodně.

Kvůli příspěvku státu jedná s ministerstvem financí už několik týdnů karlovarský primátor Petr Kulhánek. Před Vánocemi představil Andreji Babišovi projekt opravy, podle kterého by měl stát přispět 200 až 250 milionů korun. Jde přitom o levnější variantu bez vnitřní vestavby. Závěry, ke kterým ministr financí po prohlídce budovy došel, bere jako pozitivní.

„Sám řekl, že by se měl stát na rekonstrukci podílet. Teď je otázka, zda to bude prostřednictvím ministerstva financí, nebo kultury. To je ale jen technická záležitost,“ uvedl.

Majitelem Císařských lázní je v současné době kraj, kterému město památku převedlo před sedmi lety. Jeho vedení tehdy věřilo, že se mu podaří na rekonstrukci získat dotace, což se nepovedlo.

Poslední konkrétnější plány se objevily loni v dubnu, kdy se zástupci ministerstev, města a kraje shodli na tom, že by se na opravě za zhruba 900 milionů korun měly všechny instituce podílet společně.

Nyní však dochází trpělivost některým krajským zastupitelům, kteří by chtěli vrátit památku městu. Karlovarští radní už dostali od svých krajských kolegů dopis s apelem, aby se na toto jednání připravili. Primátor však věří, že jej dokáže pomocí ministerského příslibu zvrátit.

„Kraj v současnosti čeká, a to i na mou žádost, aby nedělal nevratné kroky, přičemž informace je jasná. Pokud stát přislíbí svůj třetí pilíř, tak asi kraj bude těžko odmítat pomoc a vycouvá z toho,“ prohlásil primátor.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz